GJEORGJI – Kandidati i opozitës kundërshton rezultatin e zgjedhjeve, thirrje për protesta

TBILISI, 29 nëntor /ATSH-AFP/ – Kandidati i opozitës, Grigol Vachadze kundërshtoi rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Gjeorgji, të fituara nga kandidatja dalë nga partia në pushtet, Salome Zurabishvili, duke bërë thirrje për organizimin e një protestë masive paqësore në kryeqytet ditën e dielë.

”Ne nuk i njohim rezultatet e zgjedhjeve. Do të kërkojmë mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme legjislative”, deklaroi kandidati, i cili fitoi rreth 40.39% të votave në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Vachadzé, sipas deklaratave të transmetuara në televizion, bëri thirrje për organizimin ditën e dielë të një protestë masive paqësore në kryeqytetin e Tbilisit./ /v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.