Ngrihet Agjencia Kombëtare e Punësimit

TIRANË, 21 nëntor/ATSH/ – Projektligji i ri i nxitjes së punësimit parashikon ngritjen e Agjencisë Kombëtare të Punësimit dhe Aftësive.

“Është parashikuar krijimi i Agjencisë Kombëtare të Punësimit dhe Aftësive. Sot është Shërbimi Kombëtar i Punësimit, si një njësi që do mbledhë në një dhe do të rikonceptojë sipas praktikave më të mira, modernizimin e zyrave të punës, sistemin e shërbimeve të punësimit, programin e nxitjes së punësimit si dhe administrimin e shkollave të formimit profesional e qendrave të formimit dhe aftësimit profesional”, – u shpreh Ahmetaj në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Punës.

z.tosku/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.