HAPËSIRË – NASA zgjedh një krater në Mars për uljen e anijeve kozmike

NJU JORK, 20 nëntor /ATSH-DPA/ – Agjencia Hapësinore e SHBA-së, NASA, ka gjetur një vend të përshtatshëm uljeje për misionin Mars 2020 që do të fillojë në korrik 2020, bëri të ditur agjencia.

“NASA ka zgjedhur një krater si një vend uljeje për misionin e saj ‘’Rover Mars 2020’’ pas një kërkimi pesëvjeçar”, tha agjencia hapësinore.

‘’Krateri ka një terren gjeologjikisht të pasur, e cila është e përkryer për të analizuar sipërfaqen e planetit”, shtoi ajo.

Shkencëtarët dyshojnë nëse ”Rover Mars” deri në vitin 2020 do të jetë në gjendje për të zbuluar shenja të jetës mikrobike apo morfologjisë brenda kraterit./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.