KATAR – Bisedime mes talebanëve dhe SHBA-së për paqen në Afganistan

KABUL, 19 nëntor /ATSH-DPA/ – Rebelët talebanë njoftuan se kishin marrë pjesë në një takim triditor në Katar me një delegacion amerikan të rangut të lartë për çështjen e paqes në Afganistan.

‘’Në takimin e Dohas janë zhvilluar bisedime nga dita e mërkurë deri të premten për të gjetur një zgjidhje paqësore për çështjen afgane”, deklaroi zëdhënësi i  grupit të militantëve, Zabihullah Muxhahid.

‘’Diskutimet ishin paraprake dhe asnjë marrëveshje nuk është arritur’’, tha Muxhahidi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ngarkuar Khalilzadin të takojë talebanët me shpresën e vendosjes së paqes në rajon.

Khalilzad ka thënë gjatë një konferencë për shtyp në Kabul se ishte optimist se do të arrihej një marrëveshje pajtimi midis militantëve dhe qeverisë para zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen në prill./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.