Në 2019, në rikonstruksion 8 shkolla profesionale

TIRANË, 9 nëntor/ATSH/- Pr/buxheti i arsimit profesional parashikon shpenzime kapitale në vlerën e  827.8 milionë lekë që do të investohen në ndërtimin dhe rikonstruksionin e 8 shkollave dhe bazave prodhuese të tjera.

“Gradualisht, jemi siguruar që thuajse të gjitha shkollat e arsimit, pra të 38 shkollat e arsimit professional në Shqipëri mbështeten me financime për rikonstruksionin e tyre dhe pajisjen e reparteve të praktikave profesionale”, – tha zv/ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Dojna Sorensen.

Ajo theksoi arsimi dhe formimi profesional janë shumë të mbështetura edhe nga partnerët  ndërkombëtare.

z.tosku/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.