Sipërmarrja shqiptare mundësi bashkëpunimi në China International Import Expo

TIRANË, 8 nëntor /ATSH/- Biznesi shqiptar po merr pjesë në panairin “China International Import Expo(CIIE)”, Shanghai, Kinë, duke promovuar produktet “Made in Albania”, si një  mundësi e mirë që vendi ynë ofron për investitorët e huaj.

Kompanitë shqiptare të mbështetura nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve (AIDA), prezente në këtë panair i përkasin sektorit të pijeve dhe produkteve ushqimore si: “Morava”, “ATC Natyral”, Kantina “Skënderbeu”, “Aquila Liquori”.

Interesi i kompanive për Shqipërinë dhe produktet shqiptare është i lartë jo vetëm nga pala Kineze, por edhe nga shtetet e tjera pjesëmarrëse.

Nën kujdesin e Presidentit kinez Xi Jinping po zhvillohet në datat 5 – 10 nëntor 2018, panairi “China International Import Expo (CIIE)”, Shangai, Kinë.

CIIE i referohet iniciativës së propozuar në Forumin “Një brez – një rrugë” të prezantuar në maj 2017. Ajo është një nga katër panairet më të mëdha për import- eksporte që po organizohet për herë të parë në Kinë.

Në këtë panair janë pjesëmarrëse 3600 kompani ekspozuese, nga 172 vende të botës.

Misioni i pavijonit shqiptar, përfaqësohet nga stafi i AIDA-s dhe Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor Rural (AZHBR). /e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.