MTV EMA 2018 në “pushtetin e vajzave”: triumfon Camila Cabello, Dua Lipa “BEST POP”

TIRANË, 5 nëntor/ATSH/- Mbrëmje feste në Bilbao për muzikën ndërkombëtare në dorëzimin e çmimeve të MTV European Music Awards 2018.

Një edicion në shenjën e “fuqisë së vajzave”. Jo vetëm për triumfin e Camila Cabello, e cila mori 4 çmime nga 6 nominime, përfshirë ato për Këngën më të Mirë dhe Artistin më të Mirë, por edhe për çmimin e karrierës së Janet Jackson. Protagonistët e tjerë të mëdhenj ishin Rosalia, Nicki Minaj dhe Hailee Steinfield.

Ndërsa këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa u nderua me “Best Pop” dhe këngëtarja italiane Annalisa u vlerësua si Best Italian Act.

Në mbrëmjen spanjolle, me pak fjalë, gratë morën tërë skenën, ose pothuajse. Barra dhe nderi i hapjes së shfaqjes në Qendrën e Ekspozitës iu dha Nicki Minaj së bashku me grupin anglez “Little Mix”, bartës i luftës kundër paragjykimeve ndaj grave (së bashku ata kënduan “Women Like Me”, rezultat i bashkëpunimit të tyre). ajo mori edhe dy çmime Best Look (Pamja më e mirë) dhe Best Hip Hop (Hip Hop më i mirë).

Një shfaqje spektakolare, si në traditën e Ema, me një skenë rrethore të lëvizshme. Nuk munguan fishekzjarret, lojëra të dritave, një shi i vërtetë (gjatë interpretimit të një versioni intim të”ëithout Me” të Halsey), dhjetëra artistë dhe kërcimtarë hynë në skenë si ai i Brendon Urie of Panic! Për The Disco (Best Alternative), i cili ra nga tavani në notat e “High Hopes”.

Protagoniste e shfaqjes ishte Janet Jackson, e cila u nderua me çmim për karrierën e saj të gjatë 40-vjeçare.

Fituesja e Global Icon Award, ishte ndër artistet më të mirënjohura dhe për të falënderuar audiencën, solli një përmbledhje të disa prej hiteve të saj: “Made For Now”, “All For You” dhe “Rhythm Nation”. Në kohën e tërheqjes së çmimit, ai donte të ishte zëdhënëse për të drejtat e grave dhe kundër çdo diskriminimi (“Unë jam me të gjitha gratë e dhunuara, le të dëgjohet zëri ynë). Por për të entuziazmuar publikun erdhi edhe zbulimi spanjoll Rosalia, me “Malamente” dhe tingujt e saj të frymëzuar nga flamengo. Annalisa mori çmimin si Interpretuesja më e mirë italiane.

Bebe Rexha dëshiroi me vete 100 balerinë dhe një vaskë banje për këngën e saj “I’m A Mess”. Jason Derulo nderoi Andrea Bocelli, me një version, jo saktësisht në lartësinë e tenorit italian të “Time To Say Goodbye”, para se të këndonte “Goodbye” me David Guetta dhe Nicki Minaj.

Këto janë disa nga çmimet e fituesve të Mtv Ema 2018:

– Artisti më i mirë – Camila Cabello
– Videoja më e mirë Camila Cabello – “Havana” ft. Young Thug
– Kpnga më e mirë – Camila Cabello – “Havana” ft. Young Thug
– Këngë Pop më e mirë-  Dua Lipa
– Artistja më e mirë e re – Cardi B
– Pamja më  e mirë- Nicki Minaj
– Hip Hop më i mirë – Nicki Minaj
– Kënga më e mirë live – Shawn Mendes
– Kënga më e mirë rock – 5 Seconds of Summer
– Kënga më  e mirë alternative – Panic! At The Disco
– Kënga më  e mirë elektronike – Marshmello
–  BIGGEST FANS – BTS
– Ikona Globale Award- Janet Jackson etj./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.