FRANKFURT – ”Porsche” dënohet me 47 milionë euro për skandalin e motorëve

FRANKFURT, 24 tetor /ATSH-AFP/ – Kompania ”Porsche SE”, aksioneri kryesor i ”Volkswagen” u dënua për të paguar 47 milionë euro dëme dhe interesa investitorëve në skandalin e motorëve dizel të trukuar, bëhet sot e ditur nga gjykata e Shtutgartit.

”Porsche SE” është e akuzuar se ka paralajmëruar shumë vonë tregun për manipulimin e motorëve, duke mos iu përmbajtur rregullores për informim’’, konstaton gjykata.

Në vendimin prej më shumë se 130 faqesh, magjistratët vlerësuan se një njoftim i përcjellë në maj 2014 drejtorit të përgjithshëm të ”Volkswagen” Martin Winterkorn duhet t’i ishte transmetuar në formën e një udhëzuesi tregjeve mbi rreziqet financiare që vinin nga mashtrimi./ /v.b/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.