SHKUP – Parlamenti debaton marrëveshjen për ndryshimin e emrit

.

Për ndryshimin e emrit, kryeministrit Zoran Zaev i duhen dy të tretat e votave të deputetëve, thënë ndryshe 80 nga 120 vota.

Është ende e paqartë nëse koalicioni qeveritar mund të sigurojë 10 vota nga opozita nacionaliste për arritjen e dy të tretave të tyre.

Zaev u ka kërkuar deputetëve të mbështesin marrëveshjen e emrit me Greqinë, ndërkohë që ka premtuar zgjedhje të parakohshme nëse dështon ta kalojë atë./  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.