FISHË TEKNIKE- Çmimet Nobel të Paqes që nga viti 1901

OSLO, 5 tetor, /ATSH-DPA/ – Fituesit e çmimit Nobel për Paqen janë dhënë që prej fillimit të dhënies së çmimeve, në vitin 1901.

Më poshtë vijon lista e fituesve:

2018 – Mjeku kongolez Denis Mukwege dhe aktivisti Yezidi Nadia Murad

2017 – Fushata Ndërkombëtare për Eliminimin e Armëve Bërthamore

2016 – Presidenti kolumbian, Juan Manuel Santos

2015 – Kuarteti Kombëtar i Dialogut Tunizian

2014 – Malala Yousafzai dhe Kailash Satyarthi

2013 – Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike

2012 – Bashkimi Europian

2011 – Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee dhe Tawakkul Karman

2010 – Liu Xiaobo

2009 – Barak Obama

2008 – Martti Ahtisaari

2007 – Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike dhe Al Gore

2006 – Muhammed Yunus dhe Grameen Bank

2005 – Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike dhe Mohamed ElBaradei

2004 – Wangari Maathai

2003 – Shirin Ebadi

2002 – Jimmy Carter

2001 – Kombet e Bashkuara dhe Kofi Anan

2000 – Kim Dae Jung

1999 – Mjekë pa kufij

1998 – John Hume dhe David Trimble

1997 – Fushata Ndërkombëtare për ndalimin e minave tokësore dhe Jody Williams

1996 – Carlos Filipe Ximenes Belo dhe Jose Ramos-Horta

1995 – Konferencat e Joseph Rufblat dhe Pugwash mbi Shkencën dhe Çështjet Botërore

1994 – Yasser Arafat, Shimon Peres dhe Yitzhak Rabin

1993 – Nelson Mandela dhe Frederik Willem de Klerk

1992 – Rigoberta Menchu

1991 – Aung San Suu Kyi

1990 – Mikhail Gorbaçov

1989 – Dalai Lama

1988 – Forcat paqeruajtëse

1987 – Oscar Arias Sanchez

1986 – Elie Wiesel

1985 – Mjekët Ndërkombëtarë për Parandalimin e Luftës Bërthamore

1984 – Desmond Tutu

1983 – Lech Walesa

1982 – Alva Myrdal dhe Alfonso Garcia Robles

1981 – Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët

1980 – Adolfo Perez Esquivel

1979 – Nënë Tereza

1978 – Mohamed Anwar al-Sadat dhe Menachem Begin

1977 – Amnesty International

1976 – Betty Williams dhe Mairead Corrigan

1975 – Andrei Sakharov

1974 – Sean MacBride dhe Eisaku Sato

1973 – Henry Kissinger dhe Le Duc Tho

1972 – Asnjë çmim

1971 – Willy Brandt

1970 – Norman Borlaug

1969 – Organizata Ndërkombëtare e Punës

1968 – Rene Cassin

1967 – Asnjë çmim

1966 – Asnjë çmim

1965 – Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë

1964 – Martin Luther King Jr

1963 – Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq dhe Shoqatës së Lidhjes së Kryqit të Kuq

1962 – Linus Carl Pauling

1961 – Dag Hammarskjold

1960 – Albert Lutuli

1959 – Philip Noel-Baker

1958 – Georges Pire

1957 – Lester Bowles Pearson

1956 – Asnjë çmim

1955 – asnjë çmim

1954 – Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët

1953 – George Catlett Marshall

1952 – Albert Schweitzer 1951 dhe Leon Jouhaux

1950 – Ralph Bunche

1949 – John Boyd Orr

1948 – Asnjë çmim

1947 – Quakers

1946 – Emily Greene Balch dhe John Raleigh Mott

1945 – Cordell Hull

1944 – Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq

1943 – Asnjë çmim

1942 – Asnjë çmim

1941 – Asnjë çmim

1940 – Asnjë çmim

1939 – Asnjë çmim

1938 – Zyra Ndërkombëtare e Nansenit për Refugjatët

1937 – Edgar Algernon Robert Gascoyne Cecil

1936 – Carlos Saavedra Lamas

1935 – Carl von Ossietzky

1934 – Arthur Henderson

1933 – Norman Angell

1932 – Asnjë çmim

1931 – Jane Addams dhe Nicholas Murray Butler

1930 – Lars Olof Jonathan Soderblom

1929 – Frank Billings Kellogg

1928 – Asnjë çmim

1927 – Ferdinand Buisson, Ludwig Quidde

1926 – Aristide Briand dhe Gustav Stresemann

1925 – Austen Chamberlain dhe Charles Gates Dawes

1924 – Asnjë çmim

1923 – Asnjë çmim

1922 – Fridtjof Nansen

1921 – Karl Hjalmar Branting dhe Christian Lous Lange

1920 – Leon Victor Auguste Bourgeois

1919 – Thomas Woodrow Wilson

1918 – Asnjë çmim

1917 – Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq

1916 – Asnjë çmim

1915 – Asnjë çmim

1914 – Asnjë çmim

1913 – Henri La Fontaine

1912 – Elihu Root

1911 – Tobias Michael Carel Asser dhe Alfred Hermann Fried

1910 – Zyra e Përhershme Ndërkombëtare e Paqes

1909 – Auguste Marie Francois Beernaert dhe Paul Henri Benjamin Balluet d’Estournelles de Constant

1908 – Klas Pontus Arnoldson dhe Fredrik Bajer

1907 – Ernesto Teodoro Moneta dhe Louis Renault

1906 – Theodore Roosevelt

1905 – Bertha Sophie Felicita von Suttner

1904 – Instituti i së Drejtës Ndërkombëtare

1903 – William Randal Cremer

1902 – Elie Ducommun dhe Charles Albert Gobat

1901 – Jean Henry Dunant dhe Frederic Passy./  /os/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.