LUKSEMBURG – Mosfunksionimi i sigurisë së Facebook preku 5 milionë europianë

LUKSEMBURG, 2 tetor /ATSH-AFP/ – Cënimi i fundit i sistemit të sigurisë i zbuluar nga rrjeti social Facebook ka prekur rreth 5 milionë europianë, nga 50 milionë llogari të ekspozuara pas një gabimi në siguri, njoftoi sot komisionerja europiane për drejtësinë, Vera Jourova.

Ky mosfunskionim, që u zbulua të enjten sipas drejtuesit të rrjetit social Mark Zuckerberg i ka lejuar hakerëve të kenë akses në informacionin mbi profilet e përdoruesve (emrat, gjinia, qyteti …).

“Unë do të di më shumë në orët apo ditët në vijim rreth këtij defekti në rrjet, por mund të them se pesë milionë europianë janë prekur nga 50 milionë në total, që është një shifër  e pabesueshme’’,  u shpreh Jourova, e intervistuar në një takim europian në Luksemburg./

/v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.