Euro dhe dollari forcojnë pozitat në këmbim me lekun

TIRANË, 24 shtator /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillimjave valutat kryesore euro dhe dollari amerikan, kanë forcuar pozitat kundjet monedhës vendase Lek.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet sot me 0.14 lekë më shumë se një ditë më parë duke u kuotuar në vlerën e 107.44 lekëve.

Ndërsa monedha e përbashkët europiane, u ngjit të hënën, me 0.05 lekë më shumë se në fundjavë në vlerën 126.41 lekë.

Sipas aktorëve të tregut, fundi i sezonit të verës karakterizohet me luhatje të vlerave të këmbimit që favorizon forcimin e pozitave të valutave kundrejt Lekut. e.xh.

Kursi sipas Bankës së Shqipërisë 

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 107.44 +0.14
Euro EUR 126.41 +0.05
Poundi Britanik GBP 140.95 -0.56
Franga Zvicerane CHF 112.08 -0.21
Jeni Japonez (100) JPY 95.37 +0.18
Dollari Australian AUD 78.12 -0.04
Dollari Kanadez CAD 83.04 -0.08
Korona Suedeze SEK 12.27 +0.06
Korona Norvegjeze NOK 13.23 +0.05
Korona Daneze DKK 16.95 +0.01
SDR SDR 150.97 +0.31
Ari(OZ 1) XAU 128742.13 -835.50
Argjend(OZ 1) XAG 1535.32 -6.90
Juani Kinez (onshore) CNY 15.67 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 15.65 -0.04
Lira Turke TRY 17.31 +0.18

e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.