FISHË TEKNIKE – 10 kompanitë më të kushtueshme në Bursë

UASHINGTON, 2 gusht /ATSH-AFP/ – Ndërkohë që “Apple” u bë sot kompania e parë private në botë që kalon nivelin e 1 000 miliardë dollarëve në “Wall Street”, më posht vijon një listë, e dominuar nga komëanitë amerikane, me 10 sipërmarrjet më të kushtueshme në botë në Bursë më 2 gusht 2018.

1- “Apple”, informatikë, SHBA: 1 000 miliardë dollarë.

2- “Amazone”, tregti elektronike, SHBA: 881,8 miliardë dollarë.

3- “Alphabet” (kompania mëmë “Google”), internet, SHBA: 851,8 miliardë dollarë.

4- “Microsoft”, informatikë, SHBA: 817,9 miliardë dollarë.

5- “Facebook”, rrjet social, SHBA: 500,7 miliardë dollarë.

6- “Berkshire-Hathaway”, kompani e shtrirë në shumë sektorë, SHBA: 489,8 miliardë dollarë.

7- “Alibaba”, tregti elektronike, Kinë: 469,1 miliardë dollarë.

8- “Tencent”, internet, Kinë: 418,4 miliardë dollarë.

9- “JPMorgan Chase”, bankë, SHBA: 386,5 milliardë dollarë.

10- “Johnson and Johnson”, farmaceutikë dhe produkte kozmetike, SHBA: 355,6 milliardë dollarë. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.