Këmbim valutor-Bie euro forcohet dollari në këmbim me lekun

TIRANË, 29 korrik /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fund javë Leku ka forcuar pozitat ndaj monedhës europiane dhe ka humbur në këmbim me dollarin amerikan.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, Euro këmbehet me 125.88 lekë ose 0.03 lekë më pak se një ditë më parë, ndërsa dollari është forcuar me 0.80 lekë duke u këmbyer në vlerën e 108.23 lekëve.

Operatorët e tregut valutor shprehen se, tregu po luhatet brenda pritshmërive që dikton sezoni duke reflektuar kërkesë-ofertën e tregut.

Kursi sipas Bankës së Shqipërisë   

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 108.23 +0.80
Euro EUR 125.88 -0.03
Poundi Britanik GBP 141.61 -0.05
Franga Zvicerane CHF 108.56 +0.32
Jeni Japonez (100) JPY 97.36 +0.40
Dollari Australian AUD 79.79 -0.01
Dollari Kanadez CAD 82.80 +0.44
Korona Suedeze SEK 12.23 -0.04
Korona Norvegjeze NOK 13.19 0.00
Korona Daneze DKK 16.89 0.00
SDR SDR 152.16 +1.20
Ari(OZ 1) XAU 131959.43 +64.40
Argjend(OZ 1) XAG 1659.17 -7.07
Juani Kinez (onshore) CNY 15.83 -0.02
Juani Kinez (offshore) CNH 15.80 -0.03
Lira Turke TRY 22.21 -0.09

e.xh//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.