Meta në homazhet për Adem Demaçin: Gjithë bota e njohu si Mandela i Kosovës

TIRANË, 28 Korrik/ATSH-A.Fortuzi/-  Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, mori pjesë në ceremoninë përkujtimore për veprimtarin Adem Demaçi, në Prishtinë.  tha në fjalën e tij të lamtumirës se Baca Adem, është heroi ynë i përjetshëm. “I dashur Baca Adem, jeta jote ishte luftë, por ti arrite ta fitosh sepse ti arrite të jesh Adem Demaçi i Kosovës. E gjithë bota të njohu si Mandela i Kosovës. Ti ishe mbrojtësi i flaktë i të drejtave të njeriut, pa dallim, njeriu ndryshe i nënqiellit tonë. Sot fjalët Bacë, janë të pakta për ty. I lehtë të qoftë dheu i Kosovës. Lamtumirë baca Adem Demaçi, heroi ynë i përjetshëm i përpjekjeve për liri”.

Adem Demaçi, ka ndërruar jetë më 27 Korrik. Demaçi është simboli i rezistencës kombëtare në Kosovë. U lind më 26 shkurt 1936 në Prishtinë. Studioi për letërsi, juridik në Prishtinë, Beograd dhe Shkup.

Në vitet 1950, ai botoi një numër tregimesh të shkurtra me komentime sociale në revistën Jeta e Re, si dhe romanin emblematik të tij të vitit 1958 me titull “Gjarpijt e gjakut” që flet për gjakmarrjen në Kosovë dhe Shqipëri.Demaçi u arrestua fillimisht për kundërshtimin e tij ndaj qeverisë autoritare të Josip Titos në vitin 1958, ku kreu 3 vjet burg.  Ai u burgos përsëri më 1964-1974 dhe më pas 1975-1990. Ai u lirua nga burgu në vitin 1990, duke shënuar në total 28 vjet burg.  Pas lirimit të tij, ai ishte kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) nga viti 1991 deri në 1995. Ai gjithashtu shërbeu si kryeredaktor i Zërit, një revistë me seli në Prishtinë, nga viti 1991 deri më 1993. Në vitin 1991, ai u nderua me Çmimin Sakharov të Parlamentit Evropian për Lirinë e Mendimit. Në vitin 1996, Demaçi u rikthye në jetën politike, duke marrë kreun e Partisë Parlamentare të Kosovës. Dy vjet më vonë, ai u bashkua me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), duke shërbyer si krahu i saj politik.Në vitin 1999, ai dha dorëheqje nga UÇK pasi mori pjesë në bisedimet e paqes në Francë duke kritikuar marrëveshjen e propozuar që nuk garantonte pavarësinë e Kosovës.  Në vitin 2010 ai u dekorua me Urdhrin “Hero i Kosovës”. /j.p/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.