SHBA – Pentagoni njofton 200 milionë dollarë shtesë për mbrojtjen ukrainase

UASHINGTON, 20 korrik /ATSH-AFP/ – SHBA-ja njoftoi sot një ndihmë shtesë prej 200 milionë dollarë për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës.

‘’Këto fonde amerikane që do të shkojnë për sigurinë ukrainase kapin vlerën e më shumë se një miliardë dollarë në total që nga viti 2014, përfshijnë blerjen e pajisjeve për të mbështetur programet stërvitore dhe kërkesat operacionale’’, deklaroi Pentagoni në një deklarata. Një konflikt në lindje të Ukrainës mes ushtrisë të Kievit dhe separatistëve prorusë ka regjistuar më shumë se 10 000 të vdekur që nga viti 2014./

/v.b/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.