Nis monitorimi i Kalit të Qyqes në vendin tonë

TIRANË, 17 Korrik / ATSH / – Sapo ka nisur monitorimi i popullatës së Kalit të Qyqes në vendin tonë nga specialistët e  PPNEA-së me mbështetjen e Shoqatës Bullgare për Mbrojtjen e Shpendëve (BSPB) dhe Shoqatës Ornitologjike Helene (HOS) në kuadër të projektit të ri LIFE.

Deri më tani 6 territore janë konfirmuar të populluara (zëna) nga ky shpend i rrallë. Specialistët e PPNEA-së thonë se “fatkeqësisht, krahasuar me vitin e kaluar 1 territor është braktisur prej shpendit  dhe ne po hetojmë shkaqet”.

Puna vazhdon dhe së shpejti  ekipi i monitorimit të PPNEA-së do  të komunikojë rezultatet finale të kërkimit. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.