Hekurudha Tiranë-Durrës-Rinas, miratohet marrëveshja e grantit 35 mln euro

TIRANË, 10 korrik /ATSH/- Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin miratoi të martën marrëveshjen e grantit nga Fondi i Përbashkët Europian i Ballkanit Perëndimor në vlerë 35 milionë euro për hekurudhën Tiranë-Durrës-Rinas.

Sipas relacionit që shoqëron këtë projektligj, fituesi i zbatimit të këtij projekti pritet të shpallet brenda vitit, ndërkohë që sipas përllogaritjeve, punimet pritet të përfundojnë brenda një periudhe kohore prej 30 muajsh.

Me miratimin e marrëveshjes është përmbyllur financimi i plotë i këtij projekti që kap vlerën 90.45 milionë euro, i cili do të lidhë me hekurudhë Tiranën, Terminalin e Autobusëve, Rinasin dhe Durrësin.

Projekti “Hekurudhat shqiptare – rehabilitimi i linjës hekurudhore Tiranë – Durrës dhe ndërtimi i linjës hekurudhore për në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës” është një nga tri projektet fituese në Samitin e Parisit, të mbajtur në korrik 2016, ku konkurronin për fonde të BE/WBIF projekte nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ndërkohë, një muaj më parë ky projekt u nderua me çmimin e EMEA Finance “Projekti më i mirë hekurudhor në 2017” në kategorinë e Financimit të Projekteve të BERZH. e.xh//m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.