FOTO/ Pas Barcelonës, bashkia e Tiranës merr një tjetër çmim në Londër për “Pazarin e Ri”

TIRANE, 23 qershor/ATSH/- Pas Barcelonës, bashkia e Tiranës ka korrur një tjetër sukses ndërkombëtar.

Organizata Emerging Europe me qendër në Londër, ka vlerësuar bashkinë e Tiranës me çmimin e parë si “Rinovimi i vitit” për rikonstruksionin e ‘Pazarit të Ri’ në kryeqytet.

Lajmi bëhet i ditur nga vetë Organizata Emerging Europe ku krahas shumë konkurrentëve ka vlerësuar edhe bashkinë e Tiranës me këtë çmim i cili është tërhequr një ditë më parë nga nënkryetari i bashkisë, Arbjan Mazniku.

Nënkryetari i bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, falenderoi jurinë për vlerësimin e projektit të rehabilitimit të “Pazarit të Ri”, i cili nga një ngrehinë e rrënuar, në një kohë të shkurtër, u transformua në një nga pikat më tërheqëse turistike të kryeqytetit, duke ofruar një shumëllojshmëri aktivitetesh ekonomike e kulturore. Mazniku u shpreh i kënaqur për këtë çmim prestigjoz, një shembull fantastik se si “Pazari i Ri” është kthyer në një pikë të re dhe kumbuese për Tiranën.

“Për ne Shqiptarët është inkurajuese që patëm në listën e shkurtër dy projekte, përfshirë edhe ‘Pazarin e Korçës’, një tregues i qartë se programi i Rilindjes Urbane ka dhënë efekte madhore në rivitalizimin e qyteteve tona”, – u shpreh Mazniku, pas tërheqjes së çmimit.

Pazari i Ri u përzgjodh fitues pas konkurrencës së fortë me nëntë kandidatë të tjerë, si qendra historike e Timishoarës, salla e tregut 100-vjeçar të Varshavës “Koszyki”, sheshi “Mynta” në Lviv (Ukrainë) etj.

Sipas përfaqësuesve të kësaj organizate, ky çmim jepet si vlerësim për përpjekjet dhe kontributin e jashtëzakonshëm për zhvillimin ekonomik dhe social të qytetit.

Juria profesioniste ndërkombëtare veçoi se “Pazari i Ri” ka pësuar ndryshime pozitive, duke bërë që, nga një zonë e lënë pasdore për vite me radhë, u shndërrua në një simbol i jetës urbane dhe destinacion me vlerë tregtare, kulturore si dhe një treg “hip”.

Gjithashtu, juria vlerësoi ndërthurjen e trashëgimisë kulturore me arkitekturën moderne të “Pazarit të Ri”, ku shumë nga elementët tradicionalë të qytetit të vjetër janë ruajtur, ndërsa sheshi është rifreskuar me një çati mbresëlënëse prej çeliku dhe qelqi. “Pazari i Ri” u konsiderua edhe si një model inovativ i biznesit, pasi është një qendër tregtare që përfshin 308 biznese dhe siguron 1007 vende pune.

Projekti i rinovimit të “Pazarit të Ri” u realizua nga bashkia e Tiranës në bashkëpunim me AADF. Që prej përurimit të “Pazarit të Ri”, në mjediset dhe tezgat e tij gjen gjithnjë e më shumë turistë, të cilët shijojnë specialitetet e kuzhinës tradicionale shqiptare. Rivitalizimi i sheshit “Avni Rustemi”, një prej pjesëve më kritike që ka patur ky Pazar, tashmë ofron mundësi të panumërta për aktivitete në çdo orë të ditës, çka bashkë me rikonstruksionin e godinave përreth, e ka kthyer zonën në një pikë mjaft tërheqëse për turizëm.

Vetëm pak ditë më parë kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj tërhoqi në në Barcelonë çmimin ndërkombëtar për sheshin “Skënderbej”, si “Hapësira më e bukur publike” për vitin 2018. /a.gegvataj/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.