Hahn: Të mbajmë premtimin për Shqipërinë, të hapen negociatat

TIRANË, 14 qershor/ATSH/ – Komisioneri i Bashkimit Europian, Johanes Hahn, në një intervistë për “Der Standard”, shpreson për zgjidhjen e mosmarrëveshjes së emrit dhe e quan dritë të gjelbër për çeljen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në rrjetin social “Facebook” qëndrimin e komisionerit Hahn për hapjen e negociatave për Shqipërinë.

“Për momentin ka një trazirë nëpër rajon. Shkaku ishte strategjia jonë e zgjerimit, e cila hap një perspektivë për të gjitha shtetet. Në Kosovë, ka pasur ratifikimin e papranueshëm të marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi. Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë dhe Bullgaria kanë nënshkruar një marrëveshje miqësie dhe ka gjithashtu negociata të hapura midis Greqisë dhe Shqipërisë. Procesi i shqyrtimit gjyqësor në Shqipëri është në lëvizje të plotë. Reforma gjyqësore është një prioritet në Shqipëri”, – shprehet Hahn.

Pra, nga këndvështrimi ynë, vijon ai, Shqipëria ka përmbushur kërkesat për të filluar procesin e shqyrtimit.

“Bazuar në këtë ju mund të bëni një analizë për të parë kriteret për hapjen e kapitujve. Jam i bindur se Shqipëria, pas vendimit maqedonas, mund të bëjë të njëjtën gjë. Mundësia për reforma është më e fortë gjatë negociatave. Unë jam i bindur se Franca dhe Holanda do të shohin gjithashtu “gotën gjysmë plot”. Besueshmëria jonë është pjesë e sistemit tonë të vlerave, – shtoi Hahn, duke theksuar se, – nëse bëjmë një premtim, dhe pala tjetër plotëson kërkesat, atëherë ne duhet të pajtohemi”.

Nëse kjo nuk do të ndodhë, sipas Hahn, “… kjo do të prekte vendet e tjera në rajon”./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.