FISHË TEKNIKE – Fituesit e 10 viteve të fundit të Palmës së Artë në Festivalin e Kanës

KANË, 20 maj /ATSH-AFP/ – Më poshtë vijojnë filmat fitues të dhjetë viteve të fundit të Palmës së Artë në Kanë pas kurorëzimit të shtunën të filmit “Une affaire de famille” e japonezit Hirokazu Kore-Eda, në përfundim të edicionit të 71-të të Festivalit të Kanës:

– 2009: “Das weisse Band” e Michael Haneke

– 2010: “Lung Boonmee raluek chat” e Apichatpong Weerasethakul

– 2011: “The Tree of Life” e Terrence Malick

– 2012: “Amour” e Michael Haneke

– 2013: “La vie d’Adèle – Chapitre 1 & 2” e Abdellatif Kechiche. P

– 2014: “Winter Sleep” e Nuri Bilge Ceylan

– 2015: “Dheepan” e Jacques Audiard

– 2016: “I, Daniel Blake”e Ken Loach

– 2017: “The Square” e Ruben Östlund

– 2018: “Une affaire de famille” e Japonais Hirokazu Kore-Eda/
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.