BRUKSEL – Takim Trump-Stoltenberg për gjetjen e zgjidhjeve globale

BRUKSEL, 11 maj /ATSH-DPA/ – Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg do të takohet javën e ardhshme me presidentin amerikan, Donald Trump, pas daljes se SHBA-së nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Stoltenberg nuk e ka komentuar vendimin e Trump, por, sipas zëdhënësit, duhet të arrihet në një zgjidhje globale politike për të penguar që Irani të zhvilloje programin bërthamor.

‘’Qëllimi i vizitës është pikërisht përgatitja e një samiti të NATO-s, në Bruksel, në muajin korrik’’, theksoi zëdhënësi.

Gjithashtu Stoltenberg do të takohet me sekretarin e Jashtëm, Mike Pompeo, sekretarin e Mbrojtjes, James Mattis si edhe me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.