TOKIO – Vdes dekania e njerëzimit Nabi Tajima

TOKIO, 22 prill /ATSH-AFP/ – Japonezja, Nabi Tajima, e cila është vërtet dekania njerëzimit, vdiq dje në moshën 117-vjeçare, njoftoi sot një zyrtar lokal japonez.

“Tajima, lindur më 4 gusht 1900 vdiq të shtunën në ishullin e saj të lindjes, Kikai në rajonin e Kagoshimas”, theksoi Susumu Yoshiyuki, një zyrtar i deparmentit të Shëndetësisë.

“Kthyer në dekanen e japonezëve në shtator të vitit 2015, ajo u bë gjithashtu dekania e njerëzimit që prej vdekjes së shtator 2017 në moshën 117-vjeçare të xhamajkanes, Violet Brown”, sipas medias japoneze.

Por rekordet Guinness, që ishin në kërkim që prej vdekjes së Brown, nuk i kishin njohur ende zyrtarisht Tajimas titullin dekane e njerëzimit.

Tashmë njeriu më i vjetër në tokë, është sërish një japoneze, që quhet Chiyo Yoshida, është 116 vjeç dhe për 10 ditë shkon 117.

Rreth një e katërta e popullsisë së Japonisë, kanë një moshë 65 vjeç e lart, një përqindje kjo që pritet të rritet në 40 për qind në vitin 2060./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.