Shqipëri-Turqi, bashkëpunim me programe e projekte për të rinjtë

TIRANË, 3 Prill /ATSH- I. Vata/ – Bashkëpunim mes Shqipërisë dhe Turqisë me programe e projekte të përbashkëta për të rinjtë, ka qenë fokusi i diskutimeve të Ministrit të Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko në takim me Ministrin e Rinisë dhe Sporteve në Turqi, Osman Aşkın Bak.

Gjatë vizitës së punës në Ankara, Ministri Pandeli Majko zhvilloi një takim me Ministrin e Rinisë dhe Sporteve në Turqi, Osman Aşkın Bak.

Ministrin e Rinisë dhe Sporteve në Turqi, Osman Aşkın Bak vlerësoi si tepër të veçantë marrëdhënien mes dy shteteve.  “Miqësia jonë i ka rrënjët e thella dhe ripërtërihet kohë pas kohe përmes bashkëpunimeve të frytshme që shtrihen në të gjitha fushat”, tha Ministri turk.

Ndërsa, Ministri Majko shprehu mirënjohjen për mbështetjen dhe ndihmën që Turqia u ka ofruar shqiptarëve.

Duke e vënë theksin tek numri i madh i të rinjve shqiptarë që studiojnë në Turqi, Majko kërkoi një bashkëpunim më të ngushtë mes autoriteteve të të dyja vendeve lidhur me problematika që kanë të bëjnë me këtë komunitet.

Ministri i Rinisë dhe Sporteve shprehu gatishmërinë për programe e projekte të përbashkëta, që do të kenë në qendër të rinjtë.  Po ashtu në takim u fol dhe  për mundësinë e angazhimit më të madh të diasporës shqiptare në Turqi në aktivitete e iniciativa të ndryshme.  /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.