Ushqimi, një mëngjes thelbësor ju ndihmon të humbni peshë

– Sipas një studimi izraelit, është më mirë të kemi një vakt të madh të parë, të pasuar nga një drekë më pak e pasur dhe një darkë të lehtë, se sa një dietë e bazuar në gjashtë vakte të vogla në ditë-

TIRANË, 21 Mars/ATSH/.- Një dietë që ofron një mëngjes të konsiderueshëm nuk është vetëm i mirë për shëndetin tuaj, por gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë. Kjo është ajo që del nga një studim izraelit nga Universiteti i Tel Avivit, që vaktet e mëngjesit, të pasuara nga një drekë e mesme dhe një darkë e lehtë, do të stimulonin humbjen e peshës.

Studiuesit vëzhguan për tre muaj gjendjen e shëndetit të rreth tridhjetë vullnetarëve obezë me diabet të tipit 2 dhe një moshë mesatare 69 vjeç.

Një pjesë e grupit që u vendos në provë iu nënshtrua të ashtuquajturit “dieta B” (mëngjes i bollshëm, dreka më e vogël dhe darkë të lehtë), ndërsa pjesa tjetër ndoqën dietën 6M: “gjashtë mini-ushqime të përditshme”.

“Nuk është sa hani , nuk janë kaloritë vetë dhe as ora në të cilën ju hani. Metabolizmi ndryshon sipas orëve. Një gjë është një fetë bukë në mëngjes një në mbrëmje “, shpjegoi koordinatorja e ekipit hulumtues Daniela Jakubowicz.

Tre muaj më vonë, teza e shkencëtarëve u konfirmua nga rezultatet e testeve: pacientët me dietë B kishin humbur pesë kilogramë. Ata që ndoqën dietën e gjashtë mini-vakteve, në vend të tyre ishin shëndoshur me 1.4 kg.

Hulumtuesit gjithashtu monitoruan vazhdimisht nivelet e glukozës së vullnetarëve. Rezultati? Pacientët që i nënshtrohen regjimit më ushqyes të mëngjesit treguan një reduktim të ndjeshëm të glukozës në gjak vetëm pas 14 ditësh nga fillimi i dietës./Tgcom24/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.