Ballina Blog
TIRANË, 2 dhjetor/ATSH/ Me përfundimin në dhjetor të koncesionit absurd të kontrollit teknik të mjeteve rrugore (kolaudimi), ky shërbim, do t'i kthehet shtetit dhe do të kryhet nga janari 2021 nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor (DPSHTRR). Duke ndarë këtë lajm të mirë, Kryeministri Edi Rama tha se "nga janari 2021 do të ketë disa risi që...
ROMË, 2 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Italia pret që procesi "NATO 2030" do të forcojë kohezionin e Aleancës përballë një konteksti sigurie të karakterizuar nga sfida të vjetra dhe të reja, deklaroi ministri i Jashtëm italian, Luigi di Maio në ministerialin e NATO-s, i zhvilluar me video-konferencë. Di Maio theksoi qasjen e dyfishtë të parandalimit dhe mbrojtjes, nga njëra anë, dhe...
TIRANË, 2 dhjetor/ATSH/  Spitali Covid4 është vënë në funksion të plotë dhe ka pritur pacientët e parë. Personeli shëndetësor dhe pacientët e parë të shtruar në këtë spital tregojnë kushtet që ofrohen sipas standardeve bashkëkohore për t’iu përgjigjur nevojave që pacientët kanë. “Pacientët të cilët janë janë të destinuar për Covid4 janë kryesisht pacientë që vijnë nga spitali Covid1 dhe...
PRISHTINË, 2 dhjetor/ATSH/ Kosova vijon të regjistrojë numër të lartë infektimesh të reja me koronavirusin e ri ndërsa numri i rasteve aktive ka shkuar ne 13 505. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.375 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve...
LONDËR, 2 dhjetor /ATSH-DPA/ - Autoriteti Rregullator Britanik për Farmaceutikën ka miratuar përdorimin emergjent për një vaksinë koronavirus të prodhuar nga kompania farmaceutike me bazë në Gjermani, Biontech dhe partneri i saj amerikan, Pfizer. Të dy firmat e bënë njoftimin në Mainz dhe Nju Jork. Kjo do t'i japë Britanisë dritën jeshile për një vaksinë të koronavirusit më shpejt sesa Bashkimi...
TIRANË, 2 dhjetor /ATSH – I. Vata/ Me rastin e Festës Kombëtare, 102-vjetorit të Ditës së Bashkimit të Madh-Ziua Marii Uniri të Rumanisë, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar  një letër urimi kryetarit të Dhomës së Deputetëve, Marcel  Ciolacu. “Deklarata e  Bashkimit të Rumanisë, e shpallur në Alba Lulia, më 1 dhjetor 1918, është një ngjarje e shënuar...
GJENEVË (Zvicër) - Konferencë shtypi e Organizatës Meteorologjike botërore mbi gjendjen e klimës. HONG KONG (Kinë) - Rikthimi i masave të distancimit social kundër COVID-19. TOKIO (Japoni) - Seancë parlamentare e Dietës Kombëtare. PARIS (Francë) - Emmanuel Macron drejton një konferencë tjetër donatorësh për Libanin përkrah sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres. LONDËR (Britani e Madhe) - Vizitë e negociatorit të BE-së,...
TIRANË, 2 dhjetor/ATSH/ Dita e mërkurë parashikohet të ketë mot me alternime vranësirash dhe intervale kthjellimesh. Reshje shiu të karakterit lokal me intensitet të ulët përgjatë vijës bregdetare. Era nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-7m/sek, e cila hera-herës do të fitoj shpejtësi deri në 15-20m/sek kryesisht përgjatë vijës bregdetare jugore. Temperaturat parashikohen: QYTETET Temperaturat në °C Sigla Shkodër 3/14 re diell shi Kukës -2/6 re diell Lezhë 4/14 re diell shi Dibër -1/4 re diell Durrës 7/18 re...
TIRANË, 1 dhjetor/ATSH/ Shkolla nëntëvjeçare “Ahmetaq” në Vorë, është rindërtuar me kushte dhe standarde më të mira për 200 nxënës. Kryeministri Edi Rama publikoi sot pamje nga punimet e kryera në këtë shkollë, e dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Shkolla 9-vjeçare "Ahmetaq" është e rindërtuar me kushte e standardet më të mira, me 9 klasa, 3 laboratorë, palestër e bibliotekë...
UASHINGTON, 1 dhjetor /ATSH-AFP/ - Një grup deputetësh demokratë dhe republikanë zbuluan sot një propozim projektligj prej 900 miliardë dollarësh në një përpjekje për të rifilluar bisedimet e bllokuara në Capitol Hill, ndërsa rastet e COVID-19 rriten në të gjithë vendin. Propozimi përfshin fonde për të ndihmuar bizneset e vogla, një zgjerim të përfitimeve të rritura të papunësisë dhe mbështetje...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA