Ballina Blog
MADRID, 5 mars /ATSH-AFP/ - Nga shqetësimi për një rifillim të infektimeve nga COVID-19, autoritetet spanjolle njoftuan sot dëshirën e tyre për të kufizuar udhëtimet gjatë Javës së Shenjtë, një institucion i vërtetë në vend, pavarësisht nga një përmirësim i qartë i treguesve shëndetësorë. Në fund të një takimi midis qeverisë qendrore dhe 17 rajoneve të vendit, Ministria e Shëndetësisë...
TIRANË, 6 mars/ATSH/ Kryeministri Edi Rama ironizoi sot me anë të një videoje kryetaren e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhin, teksa e paraqet sikur shikon filxhanin në një studio televizive. Në videon e publikuar Rama e paralajmëron Kryemadhin se dikush me "E"  i ka bërë magji. "Ke një rrugë… është një me E që të bën magji... Qenka edhe një...
TIRANË, 5 mars /ATSH/ Investimet në sektorin rural kanë shënuar rritje të konsiderueshme vitet e fundit. Drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, Frida Krifca u shpreh sot se janë 124 milionë euro investime të injektuara në ekonominë vendase me fokus bujqësinë, agroindustrinë, blegtorinë dhe agroturizmin. Gjatë një takimi mbi zhvillimin rural në Shqipëri, ajo theksoi se, "hovi i investimeve...
TIRANË, 5 mars /ATSH/ Politikat mbështetëse të qeverisë kanë krijuar modele të reja zhvillimi në sektorin rural, duke bërë që të rinjtë të kthejnë vëmendjen tek bujqësia. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillmit Rural, Milva Ekonomi ka sjellë shembullin e një të riu, Aris Islami, që e ka patur tundim për t'u larguar nga Shqipëria, por sot ai ka zgjedhur të...
TIRANË, 5 mars/ATSH/ Akademia e Shkencave (Seksioni i Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike) organizoi më 2 mars në 85-vjetorin e lindjes së akademikut Bahri Beci një veprimtari shkencore-jubilare dhe promovimin e botimit të tij të fundmë “L’union linguistique balkanique à la lumière des données de la langue albanaiseˮ (ˮLidhja gjuhësore ballkanike nën dritën e të dhënave të gjuhës shqipeˮ). Për shkak...
ROMË, 5 mars /ATSH-ANSA/ - Republika Çeke i kërkoi sot ndihmë Gjermanisë, Zvicrës dhe Polonisë për të trajtuar pacientët e saj me COVID-19, ndërsa spitalet në vend kanë arritur një prag kritik të ngopjes, sipas një artikulli të botuar në “The Guardian”. “Ministria çeke e Shëndetësisë shpjegoi se numri i madh i pacientëve të infektuar kohët e fundit ka intensifikuar...
TIRANË, 5 mars /ATSH/ Në tregun e e këmbimit valutor vendas, të premten, leku forcoi pozitat në raport me monedhën e përbashkët europiane euro, dhe humbi terren me dollarin amerikan krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 103,44 lekë, ose 0,86 lekë më shumë. Euroja u zhvlerësua me...
TIRANË, 5 mars /ATSH/ Sipërmarrjet në industrinë ushqimore po rrisin investimet në teknologji dhe mekanizim bashkëkohor që janë me impakt të drejtpërdrejtë në rritjen e cilësisë së produktit dhe garanci për rritjen e eksporteve. Gentjani së bashku me familjen e tij kanë ndërtuar prej vitesh thertoren, të cilën e kanë modernizuar hap pas hapi, duke iu përshtatur standardeve bashkëkohore për...
TIRANË, 5 mars /ATSH/ Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin miratoi sot projektligjin "Për ratifikimin e marrëveshjes së partneritetit, tregtisë dhe bashkëpunimit ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut". Të ftuar për këtë çështje ishin ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi,  Besart Kadia zëvendësministër i Financave dhe Ekonomisë,...
NJU JORK, 5 mars /ATSH-ANSA/ - SHBA-ja shpreson që Irani t'i rikthehet diplomacisë pas hapit prapa të Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe për rezolutën kundër Teheranit për kufizimin e inspektimeve nga Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike AIEA. "Ne po shqyrtojmë me një interes të madh vullnetin e Iranit për t'u angazhuar në një mënyrë që rezulton me progrese të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA