Ballina Etiketimet Turqi

Etiketim: Turqi

TURQI – Samit tripalësh Turqi-Rusi-Iran kushtuar Sirisë

ANKARA, 2 prill /ATSH-AA/ - Presidentët e Turqisë, Rusisë dhe Iranit do të takohen të mërkurën në Ankara në kuadër të një samiti kushtuar...

ANKARA – Turqia fillon ndërtimin e centralit të parë bërthamor

ANKARA, 2 prill /ATSH-AA/ - Turqia fillon nesër ndërtimin e centralit të parë bërthamor, Akkuyu. Centrali bërthamor Akkuyu do të ndërtohet nga Agjencia Ruse e...

Diaspora në Turqi, angazhim maksimal në mbrojtje të gjuhës dhe identitetit...

TIRANE, 2 Prill /ATSH/ -Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka zhvilluar një vizitë në Qendrën e Kulturës Shqiptare në Ankara. Të pranishëm...

GREQI – Athina: Ankaraja të sqarojë shkaqet e ndalimit të ushtarëve...

ATHINË, 30 mars /ATSH-AFP/ - Athina ashpërsoi tonet përballë Ankarasë për çështjen e dy ushtarëve grekë të ndaluar në një burg turk që prej...

SARAJEVË – Yıldırım: Siguria e Ballkanit nënkupton siguri në Europë

ANKARA, 30 mars /ATSH-AA/ - Stabiliteti dhe siguria e Ballkanit nënkuptojnë siguri në Europë, theksoi kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım gjatë një vizite në...

TURQI – Të paktën 17 të vdekur pas një aksidenti rrugor

ANKARA, 30 mars /ATSH-AFP/ - Të paktën 17 persona humbën jetën dhe 36 të tjerë u plagosën në lindje të Turqisë pas aksidentit të...

TURQI – Rritje e ndjeshme e ekonomisë me 7,4%

ANKARA, 29 mars /ATSH-AA/ - Instituti i Statistikave të Turqisë (TUiK), njoftoi se ekonomia turke ka shënuar një rritje për 7,4% në vitin 2017, sipas publikimeve të...

TURQI – Një gjykatë refuzon sërish lirimin e dy ushtarakëve grekë

STAMBOLL, 27 mars /ATSH-AFP/ - Një gjykatë turke hodhi sot poshtë një kërkesë tjetër për lirimin e dy ushtarëakve grekë, të arrestuar në fillim...

UASHINGTON – SHBA mohon heqjen e bazave ushtarake në Turqi dhe...

UASHINGTON, 26 mars /ATSH-AA/ - Komanda Qendrore amerikane, CENTCOM, ka mohuar njoftimet se është duke u larguar nga baza e saj ushtarake në Inçirlik,...

“Tartufi”, sukses absolut në Festivalin Ballkanik të Teatrit në Turqi

TIRANË, 23 Mars/ATSH/.-Komedia “Tartufi”, vepër e Molierit, me regji nga Kushtrim Bekteshi arriti një sukses të jashtëzakonshëm në Festivalin Ballkanik të Teatrit në Bursa,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA