Ballina Etiketimet Studim

Etiketim: studim

FOKUS – Sërish pikëpyetje për lidhjen mes Covid-19 dhe nuhatjes

PARIS, 23 nëntor /ATSH/ - Humbja e shijes është aq e përhapur në mesin e pacientëve me Covid-19 sa shkencëtarët dhe mjekët menduan që...

Maska redukton deri në 1 000 herë virusin e Covid-19

ROMË, 9 nëntor /ATSH-ANSA/ - Sipas një studimi të botuar në “Nature Communications” nga Colin Worby, nga Universiteti i Harvardit dhe Hsiao-Han Chang i...

ANALIZË – HBR: Covid-19 ekspozoi dobësitë e sistemit shëndetësor euro-amerikan

HARVARD, 31 tetor /ATSH/ - Covid-19 ka ekspozuar dobësitë në sistemet shëndetësore në SHBA, Europë dhe më gjerë. Për të zvogëluar rrezikun infektiv për...

Jo vetëm miku më i mirë, por edhe më i vjetri

ANKARA, 31 tetor /ATSH-AA/ - Një studim i ADN-së tregoi se qentë nuk janë vetëm miqtë më të mirë të njeriut, por njëkohësisht edhe...

Zbulohet metoda e re e kurimit të Parkinsonit

PIZA, 25 tetor /ATSH-ANSA/ - Ka metoda për ta bërë stimulimin e thellë të trurit më efektiv për t’iu kundëvënë kështu simptomave motorike të...

Ndryshimet klimatike mund të ndryshojnë hartën e botës

ANKARA, 23 tetor /ATSH-AA/ - Jo luftërat, por ndryshimet klimatike do të ndryshojnë hartën botërore në XXI, theksoi një shkencëtare turke. Ish-drejtuesja e Qendrës së...

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

SANTIAGO, 8 tetor /ATSH-AA/ - Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të...

Gati atlasi i qelizave njerëzore të zemrës

MASAÇUSETS, 1 tetor /ATSH-ANSA/ - Zemra e njeriut zbulohet me rezolucion shumë të lartë në atlasin e parë të qelizave të zemrës. Mbi 500 000...

FOKUS – Pse COVID-19 manifestohet në mënyra të ndryshme?

NJU JORK, 27 shtator /ATSH-ANSA/ - Nuk është më një mister që sëmundja e re e koronavirusit manifestohet kaq ndryshe nga individi në individ,...

STUDIM – Gjendet një medikament potencial kundër COVID-19

FILADELFIA, 19 shtator /ATSH-DPA/ - Shkencëtarët e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Pittsburgut konfirmuan se kishin zbuluar një molekulë shumë të fuqishme që...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA