Ballina Etiketimet Studim

Etiketim: studim

STUDIM – MIP Europe: Britanikët në BE kanë nevojë për siguri

BRUKSEL, 19 prill /ATSH-AFP/ - Bashkimi Europian do të fillojë në mënyrë urgjente të organizohet për britanikët që jetojnë në 27 vendet anëtare, pa...

STUDIM – Mbi 100 gjene përcaktojnë ngjyrën e flokëve

LONDËR, 17 prill /ATSH-AA/ – Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se 124 gjene kanë një rol kyç në përcaktimin e ngjyrës së...

Brokoli ul rrezikun e goditjeve në tru

TIRANË, 5 Prill /ATSH/ - Femrat e moshuara duhet të konsumojnë brokoli, lulelakër dhe lakër Brukseli për të reduktuar rrezikun nga goditja e sulmit...

Koha e duhur për miqësi të mirë

TIRANE,4 Prill /ATSH/ - Një thënie e vjetër thotë se shokët e vërtetë numërohen në gishta, ndërsa një studim i ri revolucionon konceptin e...

STUDIM – Zbulohet një strukturë e panjohur e anatomisë njerëzore

PARIS, 29 mars /ATSH-AFP/ - Një mini mikroskop, i projektuar nga një kompani franceze, ka mundësuar zbulimin e një strukture të anatomisë njerëzore, deri...

Yndyrnat e nevojshme që shtojnë jetëgjatësinë

TIRANE,27 Mars /ATSH/ - Një dietë që zëvendëson yndyrat në mish me ato të gjendura tek produktet bimore mund të ul rrezikun e vdekjes...

STUDIM – Mbipesha mund të kthehet në shkakun kryesor të kancerit

LONDËR, 23 mars /ATSH-AFP/ - Mbipesha dhe obeziteti mund të bëhen shkaktarët kryesorë të parandalueshëm të kancerit në Britaninë e Madhe, para duhanpirjes, sipas...

STUDIM – Reduktimi i emetimeve të CO2 mund të shpëtojë miliona...

SAN FRANÇISKO, 20 mars /ATSH-AA/ - Sipas raportit të një grupi shkencëtarësh, reduktimi i emetimit të dioksidit të karbonit (CO2) mund të sjellë parandalimin...

Zbulohet produkti natyral që ul hipertensionin

TIRANE, 15 Mars /ATSH/ - Sipas një studimi të ri, është një produkt natyral që mund të ndihmojë në uljen e hipertensionit. Kërkuesit shkencorë...

FRANCË – Studim – Truri ndalon së prodhuari neurone të kujtesës...

PARIS, 7 mars /ATSH-AFP/ - Pjesa e trurit përgjegjëse për nxënien dhe kujtesën duket se ndalon së prodhuari qeliza  që në moshën 13- vjeçare,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA