Ballina Etiketimet Studim

Etiketim: studim

Pandemia efekt shkatërrues në shëndetin mendor të të rinjve

LONDËR, 19 janar /ATSH-AA/ - Një hulumtim i ri vuri në pah se pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19), ka një "efekt shkatërrues" mbi...

Një në tetë britanikë i prekur nga COVID-19

LONDËR, 19 janar /ATSH-AFP/ - Një në tetë persona në Angli është kontaminuar nga koronavirusi i ri në dhjetor, duke shënuar një rritje në...

Zuckerberg shpërblen teknologjinë që ”sheh” trupin e njeriut

PARIS, 5 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Fondacioni bamirës i Mark Zuckerberg dhe bashkëshortes, Priscilla Chan shpërbleu me një milion dollarë projektin kërkimor europian që ka...

FOKUS – Sërish pikëpyetje për lidhjen mes Covid-19 dhe nuhatjes

PARIS, 23 nëntor /ATSH/ - Humbja e shijes është aq e përhapur në mesin e pacientëve me Covid-19 sa shkencëtarët dhe mjekët menduan që...

Maska redukton deri në 1 000 herë virusin e Covid-19

ROMË, 9 nëntor /ATSH-ANSA/ - Sipas një studimi të botuar në “Nature Communications” nga Colin Worby, nga Universiteti i Harvardit dhe Hsiao-Han Chang i...

ANALIZË – HBR: Covid-19 ekspozoi dobësitë e sistemit shëndetësor euro-amerikan

HARVARD, 31 tetor /ATSH/ - Covid-19 ka ekspozuar dobësitë në sistemet shëndetësore në SHBA, Europë dhe më gjerë. Për të zvogëluar rrezikun infektiv për...

Jo vetëm miku më i mirë, por edhe më i vjetri

ANKARA, 31 tetor /ATSH-AA/ - Një studim i ADN-së tregoi se qentë nuk janë vetëm miqtë më të mirë të njeriut, por njëkohësisht edhe...

Zbulohet metoda e re e kurimit të Parkinsonit

PIZA, 25 tetor /ATSH-ANSA/ - Ka metoda për ta bërë stimulimin e thellë të trurit më efektiv për t’iu kundëvënë kështu simptomave motorike të...

Ndryshimet klimatike mund të ndryshojnë hartën e botës

ANKARA, 23 tetor /ATSH-AA/ - Jo luftërat, por ndryshimet klimatike do të ndryshojnë hartën botërore në XXI, theksoi një shkencëtare turke. Ish-drejtuesja e Qendrës së...

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

SANTIAGO, 8 tetor /ATSH-AA/ - Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA