Ballina Etiketimet Sonde

Etiketim: sonde

MJEKËSI – Një sondë rifreskon kujtesën e të moshuarve

ÇIKAGO, 24 prill /ATSH-ANSA/ - Rifreskim i kujtesës së të moshuarve nëpërmjet stimulimit joinvaziv të trurit, i aplikuar me një sondë nga jashtë, është...

HAPËSIRË – Një sondë japoneze pritet të ulet në një asteroid

TOKIO, 6 shkurt /ATSH-AFP/ - Sonda japoneze ''Hayabusa2'', tashmë në orbitë, do të përpiqet të ulet në një trup qiellor, njoftoi agjencia hapësinore JAXA. Udhëtimi...

HAPËSIRË – Ngarkesat ndërkombëtare në sondën “Chang’e-4” hyjnë në funksionim

PEKIN, 11 janar /ATSH/ - Administrata Hapësinore e Kinës njoftoi se sonda hënore "Chang'e-4" ka filluar detyrat e kërkimeve shkencore, që përfshijnë shumë vende...

Kina bën histori, dërgon sondën për eksplorimin e anës së pasme...

PEKIN, 8 dhjetor /ATSH/ - Sonda hënore e Kinës Chang'e-4 u lëshua herët mëngjesin e së shtunës dhe pritet të kryejë për herë të...

SHBA – Sonda amerikane ‘’Dawn’’ përfundon misionin 11-vjeçar në Hapësirë

UASHINGTON, 1 nëntor /ATSH-AFP/ - Dawn, sonda e NASA-s e cila eksploroi dy objektet më të mëdha në rripin e asteroideve, nuk është më...

Kina prezanton sondën hënore “Chang’Ë 4”

PEKIN, 16 gusht /ATSH/ - Kina prezantoi të mërkurën dizajnin e pamjes se jashtme të mjetit zbritës hënor dhe të sondës hënore "Chang'Ë 4",...

SHBA – NASA lëshon me sukses sondën diellore “Parker”

TAMPA, 12 gusht /ATSH-AFP/ - NASA lëshoi sot në Florida sondën e saj "Parker", objekti më i shpejtë i krijuar nga njeriut që do...

SHBA – NASA lëshon në hapësirë një sondë për të studiuar...

UASHINGTON, 3 maj /ATSH-AFP/ - Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA po përgatitet për misionin e parë drejt Marsit që pas vitit 2012, duke lëshuar...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA