Ballina Etiketimet Shkence

Etiketim: shkence

NASA publikon një foto panoramike nga Marsi

UASHINGTON, 25 shkurt /ATSH-AFP/ - NASA publikoi sot një foto spektakolare panoramike nga Marsi, marrë nga Perseverance në zonën ku roveri mbërriti javën e...

Zbulimet shkencore më interesante në vitin 2020

NJU JORK, 31 dhjetor /ATSH/ - Arritja më e madhe e shkencës në vitin 2020 ishte padyshim zhvillimi i shpejtë i vaksinave efikase kundër...

Zbulohet ”motori” që drejton pandeminë

BALTIMORA, 27 tetor /ATSH-ANSA/ - ''Motori'' që drejton pandeminë Covid-19 përbëhet nga pjesë dhe mekanizma të shumta. ''Bashkëjetesa nën të njëjtën çati, aktivitete në grup,...

Me realitetin virtual është e mundur të ”ecet” brenda qelizave

LONDËR, 15 tetor /ATSH-ANSA/ - Me realitetin virtual mund të ''ecësh'' brenda qelizave, falë një softueri që ju lejon t'i eksploroni ato në 3D...

E dinit përbërjen e maskave antiCOVID-19?

ROMË, 12 tetor /ATSH-ANSA/ - Ka nga ata që përdorin letër pergamene, nga ata që përdorin garza apo edhe letër kuzhine. ''Interneti është plot me...

14 milionë tonë plastikë gjenden nën oqeane

SIDNEJ, 7 tetor /ATSH-ANSA/ - Sipas një vlerësimi të ri të bazuar në studimet australiane, të paktën 14 milionë tonë mbetje plastike më pak...

Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

OHAIO, 21 korrik /ATSH-AA/ - Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë. Sipas një deklarate të lëshuar në faqen...

FOKUS – OBSH: Peizazhi i kërkimit dhe zhvillimit të vaksinës antiCOVID-19

GJENEVË, 20 korrik /ATSH-DPA/ - Kompanitë farmaceutike, qeveritë dhe universitetet në mbarë botën po përpiqen të gjejnë një vaksinë për Covid-19. Por, cili është peizazhi...

Një pije alkoolike në ditë më se e mjaftueshme

NJU JORK, 19 korrik /ATSH-DPA/ - Nuk është koha e duhur për këtë studim, megjithatë udhëzimet e reja rekomandojnë jo më shumë se një...

FOKUS – Ende pikëpyetje për COVID-19

NJU JORK, 7 korrik /ATSH-ANSA/ - Megjithëse ishte një pneumoni misterioze, pasi u shfaq në Wuhan në fund të dhjetorit, e shkaktuar nga koronavirusi...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA