Ballina Etiketimet Sëmundje

Etiketim: sëmundje

TEKNOLOGJI – Shkencëtarët shndërrojnë ADN-në në muzikë dhe animacion

ANKARA, 19 maj /ATSH-AA/ - ADN-ja njerëzore është shndërruar në nota muzikore dhe vizualizuar nga një program kompjuterik në një universitet në kryeqytetin e...

PARIS – Ngrohja klimatike dhe globalizmi burim sëmundjesh tropikale në Europë

PARIS, 15 prill /ATSH-AFP/ - Europa rrezikohet të preket nga sëmundje epidemike, që deri tani kanë qenë të pranishme vetëm në zonat tropikale, thanë...

Ndërrimi i gjakut në pranverë, si reagon trupi

TIRANË, 1 prill/ATSH/ - Pranvera po vjen, por trupi jo gjithmonë reagon pozitivisht. Lodhje, dhimbje koke, apati, gjendje dobësie, mungesë oreksi apo çdo gjë...

MJEKËSI – Përdoruesit e cigareve elektronike më të predispozuar ndaj sëmundjeve...

UASHINGTON, 7 mars /ATSH-AFP/ - Përdoruesit e cigareve elektronike janë më shpesh të predispozuar ndaj sëmundjeve kardiake sesa ata që nuk i përdorin ato,...

AMERIKA LATINE – Rritje e ndjeshme e rasteve me kancer

RIO DE ZHANEIRO, 29 janar /ATSH-AFP/ - Të dhënat më të fundit globale tregojnë se numri i rasteve dhe vdekjeve të shkaktuara nga sëmundja...

Nga sulmi në zemër tek astma, rreziqet e motit të ftohtë

TIRANË, 22 janar /ATSH/ - Temperaturat e ulëta në dimër arrijnë të zhvillojnë viruse të ndryshme që përhapen me shpejtësi në shkolla dhe zyra....

BIOTEKNOLOGJI – Inteligjenca artificiale njeh sëmundjet gjenetike me shikim të parë

UASHINGTON, 19 janar /ATSH-ANSA/ - Inteligjenca artificiale arrin të dallojë sëmundjet gjenetike që në shikim të parë, duke u mbështetur në disa karakteristika të...

Si mund të parandalohet fruthi?

TIRANË, 17 janar/ATSH/ - Vaksinimi kundër fruthit për fëmijët, sipas kalendarit bazë të vaksinimit, është mbrojtja më e mirë për të parandaluar fruthin, si...

ISHP: 3 rastet e dyshuara për fruth në Berat rezultojnë negativë

TIRANË, 8 janar/ATSH/-Pas lajmit të publikuar në media për 3 raste të reja me fruth në Berat, Instituti i Shendetit Publik konfirmon se pas...

Habit ish-drejtori i “Ferrarit”: Garën e Brazilit e kam parë me...

TIRANË, 6 dhjetor/ATSH-A. Fortuzi/- Ish-drejtori i skuterisë së njohur të Formula 1, “Ferrarit”, Zhan Tod, ka habitur me deklaratën e tij të fundit, duke...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA