Ballina Etiketimet Sëmundje

Etiketim: sëmundje

AMERIKA LATINE – Rritje e ndjeshme e rasteve me kancer

RIO DE ZHANEIRO, 29 janar /ATSH-AFP/ - Të dhënat më të fundit globale tregojnë se numri i rasteve dhe vdekjeve të shkaktuara nga sëmundja...

Nga sulmi në zemër tek astma, rreziqet e motit të ftohtë

TIRANË, 22 janar /ATSH/ - Temperaturat e ulëta në dimër arrijnë të zhvillojnë viruse të ndryshme që përhapen me shpejtësi në shkolla dhe zyra....

BIOTEKNOLOGJI – Inteligjenca artificiale njeh sëmundjet gjenetike me shikim të parë

UASHINGTON, 19 janar /ATSH-ANSA/ - Inteligjenca artificiale arrin të dallojë sëmundjet gjenetike që në shikim të parë, duke u mbështetur në disa karakteristika të...

Si mund të parandalohet fruthi?

TIRANË, 17 janar/ATSH/ - Vaksinimi kundër fruthit për fëmijët, sipas kalendarit bazë të vaksinimit, është mbrojtja më e mirë për të parandaluar fruthin, si...

ISHP: 3 rastet e dyshuara për fruth në Berat rezultojnë negativë

TIRANË, 8 janar/ATSH/-Pas lajmit të publikuar në media për 3 raste të reja me fruth në Berat, Instituti i Shendetit Publik konfirmon se pas...

Habit ish-drejtori i “Ferrarit”: Garën e Brazilit e kam parë me...

TIRANË, 6 dhjetor/ATSH-A. Fortuzi/- Ish-drejtori i skuterisë së njohur të Formula 1, “Ferrarit”, Zhan Tod, ka habitur me deklaratën e tij të fundit, duke...

Tregimi i legjendës së futbollit italian: Vuaj nga kanceri 

TIRANË, 26 nëntor /ATSH/ - Ish-futbollisti i kombëtares italiane, vuan nga një sëmundje e rëndë. Gianluca Vialli trondit botën e futbollit. Ish-sulmuesi i "Sampdorias", "Juventusit"...

BIOTEKNOLOGJI – Çdo sëmundje ka stinën e saj

UASHINGTON, 24 nëntor /ATSH-ANSA/ - Ndonjë mund ta ketë kuptuar në mënyrë empirike, po tani ka edhe një konfirmim shkencor se sëmundjet kanë një...

21 Nëntori, dita Botërore kundër sëmundjeve kronike të mushkërive

TIRANË, 21 nëntor/ATSH/- 21 Nëntori njihet ndryshe si dita botërore e sëmundjeve pulmonare obstruktive kronike (SPOK), pra sëmundjet e mushkërive. Dita Botërore e SPOK-ut ka...

MANILA – Duterte: Nuk vuaj nga kanceri

MANILA, 9 tetor /ATSH-DPA/ - Presidenti  i Filipineve  Rodrigo Duterte tha se testet e fundit mjekësore treguan se ai nuk ishte me  kancer, në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA