Ballina Etiketimet Qese

Etiketim: qese

Gjermania ndalon përdorimin e qeseve plastike

BERLIN, 27 nëntor /ATSH-AA/ - Nga janari i vitit 2022, Gjermania ka vendosur të ndalojë qeset plastike njëpërdorimshe. Sipas një ligji të miratuar në Bundestag,...

Kanadaja ndalon qeset njëpërdorimshe

OTAVA, 8 tetor /ATSH-AA/ - Kanadaja ka prezantuar planin e saj për të ndaluar plastikat e dëmshme njëpërdorimëshe deri në fund të vitit 2021. "Kjo...

SANTIAGO – Kilianët u thonë ”mirupafshim” qeseve plastike

SANTIAGO, 4 gusht /ATSH-DPA/ - Kili është bërë vendi i parë i Amerikës Latine që ndalon përdorimin e qeseve plastike në të gjitha dyqanet. ''Ministrja...

GJERMANI – ”Aldi” pagesë edhe për qeset e vogla të frutave

BERLIN, 16 qershor /ATSH-AFP/ - Gjiganti gjerman në fushën e tregtimit të mallrave me çmim të lirë ''Aldi'' do të heqë nga qarkullimi qeset...

OTAVA – Trudeau: Kanadaja jo më plastikë njëpërdorimshe

OTAVA, 10 qershor /ATSH-AFP/ - Kanadaja do të ndalojë produktet plastike vetëm me një përdorim që pas 2021, njoftoi sot kryeministri, Justin Trudeau. ''Qeset, ambalazhi...

SHËNDETËSI – Qeset e zeza të dëmshme për njeriun

ANKARA, 7 qershor /ATSH-AA/ - Kryetari i Shoqatës për Zhvillimin e Ndërgjegjësimit Mjedisor dhe profesor në Fakultetin e Farmacisë, Hamdi Temel thotë se substancat...

MJEDIS – Materialet e riciklueshme shkaktojë anomali në rritjen e bimëve

PIZA, 24 maj /ATSH-ANSA/ - Materialet e riciklueshme nuk janë të dëmshme vetëm për mjedisin, por shkaktojë anomali dhe vonesa në rritjen e bimëve,...

SOFT NEWS – Në vend të qeseve plastike? Gjethe… bananesh!

HANOI, 6 prill /ATSH-DPA/ - Disa supermarkete në Vietnam i janë bashkuar fushatës për përdorimin e produkteve ekologjike për mbajtjen e perimeve, në një...

BRUKSEL – BE marrëveshje për ndalimin e plastikës njëpërdorimshe

BRUKSEL, 19 dhjetor /ATSH-DPA/ - Plani i Bashkimit EUropian për ndalimin e produkteve plastike njëpërdorimshe si vasketat prej shkume plastike dhe produkte të tjera...

MJEDIS – Pas qeseve u shpallet ”luftë botërore” edhe pipave

PARIS, 26 qershor /ATSH-AFP/ - Pas qeseve, pipat plastike janë kthyer në armikun e betuar të ambientalistëve. Shtete si Britania e Madhe dhe gjigantë si...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA