Ballina Etiketimet Plastike

Etiketim: plastike

EEA: Europa të tregohet më inteligjente në përdorimin e plastikës

STOKHOLM, 28 janar /ATSH-DPA/ - Anëtarët e Bashkimit Europian duhet të bëhen më të zgjuar kur përdorin plastikë dhe promovojnë më shumë riciklim, deklaroi...

Gjermania ndalon përdorimin e qeseve plastike

BERLIN, 27 nëntor /ATSH-AA/ - Nga janari i vitit 2022, Gjermania ka vendosur të ndalojë qeset plastike njëpërdorimshe. Sipas një ligji të miratuar në Bundestag,...

Siçilia i pari rajon në Itali pa plastikë

ROMË, 17 tetor /ATSH-AFP/ - Siçilia, ende shumë pas në renditjen për përdorimin e plastikës, synon të bëhet rajoni i parë italian pa plastikë. Asambleja...

SOFT NEWS – Qese plastike me pagesë edhe për… japonezët!

TOKIO, 1 korrik /ATSH-AFP/ - Tregjet në Japoni filluan sot faturimin e qeseve plastike, në kuadër të një reforme legjislative që hyri në fuq...

SHBA – Mijëra tonë mikroplastikë bien në formën e shiut

UASHINGTON, 12 qershor /ATSH-ANSA/ - Më shumë se 1 000 tonë mikroplastikë në vit, ekuivalente me 123 milionë shishe, bien në formën e shiut...

E dini sa plastikë kemi konsumuar gjatë bllokimit tremujor?

BRUKSEL, 9 qershor /ATSH-ANSA/ - Detet dhe oqeanet janë shtëpia e 80% të specieve të gjalla, kafshëve dhe bimësisë detare që popullojnë ujërat në...

MJEDIS- Rekordi i përqendrimit të mikroplastikës, në shtratin e detit Tirren

ROME, 4 prill /ATSH-ANSA/- Në detin ''Tirren'' ekziston përqendrimi më i lartë i mikroplastikës që është matur ndonjëherë në shtratin e detit në botë:...

MJEDIS – Malajzianët ndotësit më të mëdhenj në Azi

KUALA LUMPUR, 17 shkurt /ATSH-DPA/ - Një raport i botuar sot renditi malajzianët si përdoruesit më të mëdhenj të paketimeve plastike, një vend që...

MJEDIS – Kina ndalon plastikën njëpërdorimshe

PEKIN, 20 janar /ATSH-AFP/ - Kina, ndotësja e parë e planetit, do të ndalojë përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimshme në qytetet e mëdha dhe...

ITALI – Konfindustria: Taksa për plastikën i kushton familjeve 109 euro...

ROMË, 11 nëntor /ATSH-DPA/ Taksa e re e qeverisë për plastikën njëpërdorimshe, e përfshirë në projektligjin e buxhetit të vitit 2020, do u kushtojë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA