Ballina Etiketimet Parlament

Etiketim: parlament

BREXIT – Eurodeputetët votim për marrëveshjen tregtare BE-BM

BRUKSEL, 22 prill /ATSH-AFP/ - Parlamenti Europian do të shprehet të martën më 27 prill gjatë një votimi për marrëveshjen tregtare postBRexit, arritur mes...

GJERMANI – Bundestag miraton një ashpërsim të ligjit antiCOVID-19

BERLIN, 21 prill /ATSH-AFP/ - Deputetët gjermanë miratuan sot një ndryshim të kundërshtuar të ligjit antiCOVID-19 që riforcon pushtetet e qeverisë së Angela Merkel...

BERLIN – Parlamenti gjerman miraton planin e rimëkëmbjes së BE

BERLIN, 26 mars /ATSH-AFP/ - Parlamentarët gjermanë miratuan sot planin e rimëkëmbjes postCovid të BE-së, një hap vendimtar në ratifikimin e këtij fondi prej...

BULLGARI – Parlamenti shpërndahet në prag të zgjedhjeve të 4 prillit

SOFJE, 26 mars /ATSH-DPA/ - Parlamenti i Bullgarisë u shpërnda sot, siç ishte planifikuar, përpara zgjedhjeve që do të mbahen në fillim të prillit. Në...

BM – Sturgeon i mbijeton një votimi mosbesimi

LONDËR, 23 mars /ATSH-DPA/ - Liderja skoceze, Nicola Sturgeon, i ka mbijetuar një votimi mosbesimi të mbajtur sot nga deputetët. Kryeministrja e Skocisë dhe udhëheqësja...

ARMENI – Zgjedhje të parakohshme parlamentare

EREVAN, 19 mars /ATSH-AA/ - Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan njoftoi se më 20 qershor në vend do të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare. Në...

BUDAPEST – Partia e Orban largohet nga grupi i PPE në...

BUDAPEST, 3 mars /ATSH-AFP/ - Fidesz, partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban vendosi të largohet nga grupi i Partisë Popullore Europiane (PPE) në Parlamentin...

Seanca plenare/ Kuvendi diskuton 4 projektligje dhe disa projektvendime

TIRANË, 21 shkurt/ATSH/ Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet këtë të hënë në seancë plenare. Në rendin e ditës janë 13 pika, ndër të cilat...

FRANCË – Parlamenti miraton zgjatjen e urgjencës shëndetësore

PARIS, 9 shkurt /ATSH-DPA/ - Parlamenti francez miratoi sot zgjatjen e gjendjes së urgjencës shëndetësore në vend, me 278 vota pro dhe 193 vota...

SOFT NEWS – Në parlamentin neozelandez, deputetët nuk pranohen pa… kravatë

WELLINGTON, 9 shkurt /ATSH-ANSA/ - Kreu i partisë Maori, në Zelandën e Re, u përjashtua nga Dhoma e parlamentit, sepse refuzoi të vinte kravatë,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA