Ballina Etiketimet Nasa

Etiketim: nasa

HAPËSIRË – NASA devijon një asteroid

UASHINGTON, 19 maj /ATSH-ANSA/ - Është planifikuar që në vitin 2021 NASA të godasë asteroidit Didymos, një ngjarje e parë vetëm në filmat fantastiko-shkencorë...

HAPËSIRË – Hapi i parë në Mars në 2030-ën apo… 2060-ën?

UASHINGTON, 18 maj /ATSH-AFP/ - Më 11 dhjetor 2017, presidenti i SHBA-së, Donald Trump nënshkroi një urdhëresë që i hap rrugën NASA-s për përgatitjet...

HAPËSIRË – NASA ka një emër për misionin në Hënë, por...

UASHINGTON, 14 maj /ATSH-AFP/ - NASA njoftoi sot emrin e misionit hapësinor amerikan në Hënë në 2024, Artemisa, por i parashtroi Kongresit një rritje...

FOTO/ NASA publikon tre modelet kryesore për një shtëpi në Mars

TIRANË, 10 prill /ATSH/ - NASA hodhi një tjetër hap drejt shndërrimit të jetesës ndërplanetare në realitet, pasi zgjodhi 3 finalistët kryesorë mes ekipeve...

HAPËSIRË – Anulohet ekspedita e parë në hapësirë vetëm me astronaute

UASHINGTON, 26 mars /ATSH-DPA/ - Astronautet e NASA-s, Anne McClain dhe Christina Koch do të bënin histori me fluturimin në hapësirë, por plani u...

HAPËSIRË – NASA: Në Hënë me 12 eksperimente të reja

NJU JORK, 25 shkurt /ATSH-ANSA/ -  Pas 50 vjetësh të uljes historike të ''Apollo 11'', NASA synon të kthehet në Hënë me 12 eksperimente...

HAPËSIRË – Del jashtë funksioni roboti ‘’Opportunity’’në Mars

UASHINGTON, 16 shkurt /ATSH-AFP/ - Roboti ‘’Opportunity’’, që shkeli për herë të parë në Mars në vitin 2004 dhe konfirmoi për praninë e ujit,...

FOTO/ NASA publikun foto mahnitëse nga galaksitë fqinje

TIRANË, 24 janar /ATSH/ - Fizikisht njerëzimit me teknologjinë aktuale i duhen miliona e miliona vite që të shkëputet nga galaksia e vet dhe...

HAPËSIRË – NASA: Arrihet trupi qiellor më i largët ndonjëherë

UASHINGTON, 2 janar /ATSH-ANSA/ - Sonda hapësinore e NASA-s që i dhuroi botës foto e para të bëra nga afër të planetit Pluton, “New...

HAPËSIRË – Alienët kanë zbritur në Tokë?

ANKARA, 23 dhjetor /ATSH-AA/ - Silvano P. Colombano, shkencëtar i Njësisë së Sistemeve Inteligjente të Agjencisë Amerikane për Kërkime Hapësinore (NASA), pretendon se krijesa...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA