Ballina Etiketimet Kurde

Etiketim: kurde

SIRI – Komandanti kurd: Fundi i ISIS-it shënon fillimin e një...

AL OMAR, 23 mars /ATSH-AFP/ - Fundi i kalifatit të grupit xhihadist Shteti Islamik (ISIS) shënon fillimin e një faze të re në luftën...

SIRI – ISIS-i vazhdon të humbasë terren

BEJRUT, 19 mars /ATSH-ANSA/ - Baza e ISIS-it në Baguz, në juglindje të Sirisë, iu nënshtrua një rrethimi të plotë nga ana e forcave...

SIRI – Forcat kurde përparojnë kundër bastionit të fundit të ISIS-it

DAMASK, 2 mars /ATSH-DPA/ - Forcat e drejtuara nga kurdët po bëjnë përparime në drejtim të bazës së fundit që ende kontrollohet nga Shteti...

SIRI – Fillon sulmi përfundimtar kundër bazës së fundit të ISIS-it

SIRI, 1 mars /ATSH-AFP/ - Forcat Demokratike Siriane (FDS), që dominohen nga luftëtarët kurdë dhe të angazhuar në luftën kundër grupit Shteti Islamik (ISIS),...

SIRI – Përgatitet sulmi përfundimtar kundër ISIS-it

BEIRUT, 21 shkurt /ATSH-ANSA/ - Forcat kurdo-siriane që mbajnë të rrethuar kampin me tenda të ngritur nga milicitë e fundit të ISIS-it janë në...

SIRI – Kurdët kundërshtojnë një zonë sigurie nën kontrollin turk

KAMISHLI (Siri), 16 janar /ATSH-AFP/ - Kurdët e Sirisë kundërshtuan sot krijimin e një zone sigurie nën kontrollin e Turqisë në veri të vendit,...

ANKARA – Erdogan kërkon zonë sigurie në Siri nën kontrollin turk

ANKARA, 16 janar /ATSH-AFP/ - Presidenti Recep Tayyip Erdogan njoftoi sot se Turqia është e gatshme të ngrejë një zonë sigurie në Siri mes...

ANKARA – Erdogan diskuton me Trump për Sirinë

ANKARA, 15 dhjetor /ATSH-AA/ - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun amerikan Donald Trump, ku sipas burimeve...

SHBA – Trump: Turqia në katastrofë ekonomike nëse sulmon kurdët

UASHINGTON, 14 janar /ATSH-AFP/ - Presidenti amerikan, Donald Trump paralajmëroi dje Turqinë për një katastrofë ekonomike në rast se sulmon kurdët, pas tërheqjes së...

ABU DHABi – Pompeo optimist që turqit dhe kurdët do të...

ABU DHABI, 12 janar /ATSH-AFP/ - SHBA-ja është optimiste mbi mundësinë që kurdët sirianë do të mbrohen pavarësisht tërheqjes amerikane nga Siria, duke u...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA