Ballina Etiketimet Klime

Etiketim: klime

FOKUS – Pandemia Covid-19 nuk e frenoi përparimin e ndryshimit të...

VJENË, 16 shtator /ATSH-DPA/ - Pandemia e koronavirusit nuk e ngadalësoi përparimin e pamëshirshëm të ndryshimit të klimës, sipas një raporti të OKB-së. Midis janarit...

OKB – Guterres: Ulje urgjente e emetimeve për të parandaluar katastrofën...

NJU JORK, 16 shtator /ATSH-AA/ - Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres bëri thirrje për reduktime urgjente, të shpejta...

Asnjë vend i G20-s nuk është në përputhje me Marrëveshjen e...

UASHINGTON, 15 shtator /ATSH/ - Asnjë nga ekonomitë kryesore të botës, përfshirë G20-n, nuk ka një plan klimatik që plotëson detyrimet e tyre sipas...

GJERMANI – Merkel: Industria e automobilave pjesë e zgjidhjes së mbrojtjes...

BERLIN, 8 shtator /ATSH-ANSA/ - Në rrugëtimin drejt mbrojtjes së klimës, industria e automobilave nuk është vetëm një pjesë e problemit, por mund të...

MARSEJË – Macron: Franca kundër marrëveshjes BE-Mercosur

MARSEJË, 4 shtator /ATSH-AFP/ - Presidenti francez, Emmanuel Macron konfirmoi se Parisi do të mbetet kundër marrëveshjes tregtare mes BE-së dhe Mercosur, ndërkohë që...

Ajsbergu A74 i afrohet bazës kërkimore britanike ”Halley” në Antarktidë

ROMË, 14 gusht /ATSH-ANSA/ - Një ajsberg i madh ka prekur bregdetin antarktik, në zonën ku ndodhet baza kërkimore britanike ''Halley''. Ajsbergu quhet A74 dhe...

NOAA: Korriku 2021 muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë

UASHINGTON, 14 gusht /ATSH-AA/ - Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e SHBA-së ka bërë të ditur se korriku i vitit 2021 ishte muaji...

KOMENT – CNN: Po mbyllen mundësitë për të mënjanuar katastrofën në...

UASHINGTON, 10 gusht /ATSH/ - Ndërsa bota po lufton me thatësirat historike, me zjarret dhe përmbytjet vdekjeprurëse, një raport historik nga shkencëtarët globalë thotë...

FOKUS – OKB: Njerëzimi po ndryshon klimën me një ritëm të...

GJENEVË, 9 gusht /ATSH-DPA/ - Një raport i ri për klimën, i formuluar ashpër nga ana e  OKB-së dhe i publikuar sot, i përshkroi...

KOMENT – Mesdheu në mëshirën e të nxehtit, thatësirës dhe zjarreve

PARIS, 7 gusht /ATSH-AFP/ - Mesdheu, i goditur nga zjarret e pashembullta në Greqi dhe Turqi, do të preket sërish nga valët e të nxehtit,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA