Ballina Etiketimet Ikone

Etiketim: ikone

“Lindja e Krishtit”, ikona e pikturuar nga Kostandin Shpataraku për të...

TIRANË, 28 dhjetor/ATSH/ Ikona “ Lindja e Krishtit” është pikturuar prej Konstandin Shpatarakut për të zbukuruar kishën e Shën të Premtes në Lushnjë. Muzeu i...

“Lindja e Krishtit”, ikona e pikturuar në shekullin e XIX...

TIRANË, 27 dhjetor/ATSH/ Ikona “ Lindja e Krishtit” bën pjesë në ciklin e ikonave të Festive të Mëdha dhe është pikturuar për ikonostasin e...

Rusia i kthen Bosnjes ikonën problematike dhuruar Lavrovit

MOSKË, 19 dhjetor /ATSH-AFP/ - Rusia njoftoi sot se do të kthente në Bosnje një ikonë antike dhuruar ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov,...

“Krishti në fron si kryeprift”, ikona e pikturuar nga Johan Cetiri,...

TIRANË, 12 dhjetor/ATSH/ Ikona ' Krishti në fron si kryeprift" është pikturuar nga Johan Cetiri nga Grabova për kishën e Shën Gjergjit në Fier,...

Shën Gjergji mbi kalë duke vrarë dragoin/ Detajet e ikonës së...

TIRANË, 2 dhjetor/ATSH/ Ikona e Shën Gjergjit e ekspozuar në ambientet e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar në Korçë vjen nga kisha e Vithkuqit...

Berat, kthim në identitet për afreskun e kishës së Shën Triadhës

TIRANË, 30 nëntor/ATSH/ Në afreskun e kishës së “Shën Triadhës” në Berat, një pasuri e vyer e trashëgimisë kulturore, vijon restaurimi. Punonjësit e Drejtorisë Rajonale...

FOTO/ Përfundon restaurimi i dy ikonave të koleksionit “Onufri” në Berat

TIRANË, 23 tetor/ATSH/ Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit pranë Muzeut të Ikonografisë “Onufri” në Berat ka përfunduar procesi i ndërhyrjes restauruese...

FOTO/ Korçë, restaurohet ikona “Shën Sava dhe Shën Varvara”

TIRANË, 29 shtator/ATSH/ Çdo ditë, në Laboratorin e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar në Korçë punohet me të njëjtin intensitet në restaurimin, konsolidimin dhe...

Ikona “Zbritja në ferr”, e pikturuar nga Kostandini në 1770

TIRANË, 24 shtator/ATSH/ Ikona "Zbritja në ferr", e piktorit Kostandini, dekoronte ikonostasin e kishës "Burimi Jetëdhënës" dhe bën pjesë në ciklin e dodekaorton. Në këtë...

“Shën Maria në Fron me Krishtin”, ikona e pikturuar nga Tërpo...

TIRANË, 17 shtator/ATSH/ "Shën Maria në Fron me Krishtin" është ikona e pikturuar nga Tërpo Zografi, djali i Konstandin Zografit që ruhet në fondin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA