Ballina Etiketimet Ikone

Etiketim: ikone

“Shën Mëri Eleusa”, ikona e pikturuar nga Nikolla Onufri në 1578

TIRANË, 11 shkurt/ATSH/ Ikona "Shën Mëri Eleusa" është një prej ikonave të ekspozuara në MKAM, të Nikolla Onufrit, në pavionin që mban emrin e...

“Shën Mëri Hodigitria” e pikturuar në shek. XV, një prej ikona...

  TIRANË, 6 shkurt/ATSH/ "Shën Mëri Hodigitria" është një prej ikonave më të bukura që ekspozohet në Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar. Muzeu i Artit Mesjetar...

Vdes ikona e modës dhe e paqes Ruth Dayan

TEL AVIV, 5 shkurt /ATSH-ANSA/ - Ruth Dayan, bashkëshortja e parë e Moshe Dayanit, ikona e së majtës izraelite, kampione e paqes dhe një...

Ikona e “Ungjëllizimit”, vepra e ikonografit Athanas Zografi e realizuar në...

TIRANË, 5 shkurt/ATSH/ Ikona e “Ungjëllizimit” me origjinë nga kisha me të njëjtin emër në Tiranë, i atribuohet ikonografit Athanas Zografit me origjinë nga...

“Trinia e Shenjtë me tre Hierarkë”, ikona e pikturuar në 1765...

TIRANË, 9 janar/ATSH/ Ikona “Trinia e Shenjtë me tre Hierarkë” është pikturuar në vitin 1765 nga Athanas Zografi. Ajo u porosit për kishën Burimi...

“Mbledhja e Kryeengjëjve”, një ndër ikonat më të bukura në Muzeun...

TIRANË, 4 janar/ATSH/ Ikona “Mbledhja e Kryeengjëjve” është një ndër ikonat më të bukura të ekspozuara në Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar. Ikona është pikturuar...

“Lindja e Krishtit”, ikona e pikturuar nga Kostandin Shpataraku për të...

TIRANË, 28 dhjetor/ATSH/ Ikona “ Lindja e Krishtit” është pikturuar prej Konstandin Shpatarakut për të zbukuruar kishën e Shën të Premtes në Lushnjë. Muzeu i...

“Lindja e Krishtit”, ikona e pikturuar në shekullin e XIX...

TIRANË, 27 dhjetor/ATSH/ Ikona “ Lindja e Krishtit” bën pjesë në ciklin e ikonave të Festive të Mëdha dhe është pikturuar për ikonostasin e...

Rusia i kthen Bosnjes ikonën problematike dhuruar Lavrovit

MOSKË, 19 dhjetor /ATSH-AFP/ - Rusia njoftoi sot se do të kthente në Bosnje një ikonë antike dhuruar ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov,...

“Krishti në fron si kryeprift”, ikona e pikturuar nga Johan Cetiri,...

TIRANË, 12 dhjetor/ATSH/ Ikona ' Krishti në fron si kryeprift" është pikturuar nga Johan Cetiri nga Grabova për kishën e Shën Gjergjit në Fier,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA