Ballina Etiketimet Histori

Etiketim: histori

Princi Harry: Kisha frikë se një histori si ajo me Dianën...

LOS ANXHELES, 1 mars /ATSH-AFP/ - Princi Harry, i cili bëri shtypin pjesërisht përgjegjës për vdekjen tragjike të nënës së tij, princeshës Diana, deklaroi...

Kur aksidentalisht gjen një skelet… 4 000-vjeçar!

STRABUING (Gjermani), 12 shkurt /ATSH-DPA/ - Një historian lokal në rajonin jugor të Bavarisë, në Gjermani, ka gjetur aksidentalisht një skelet 4 000-vjeçar, tha...

Me devotshmërinë dhe pasionin për punën, Lindita prej 23 vitesh në...

TIRANË, 25 janar/ ATSH/ Mjekët në të gjithë botën po përballen sot në vijën e parë me virusin COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale,...

Një mesazh 165-vjeçar gjendet në murin e një kishe

LION, 24 janar /ATSH-AFP/ - "Në këtë kishëz në restaurim punoi Godard", këto fjalë të shkruara nga një suvatues, në 1856, u zbuluan javën...

FRANCË – Zbulim i jashtëzakonshëm i një varri 2 000-vjeçar

CLERMONT-FERRAND, 14 janar /ATSH-AFP/ - Një varr fëmije "i jashtëzakonshëm" 2 000-vjeçar u zbulua nën aeroportin Clermont-Ferrand në pjesën qendrore të Francës, njoftoi sot...

Punësohet në maternitetin ku u lind vetëm 900 gramë

FOXHIA, 11 janar /ATSH/ - Nga djepi në djep. Olga Scuccimarra, e lindur para kohe në një maternitet në Foxhia, 25 vite më parë,...

Vaksinat shpikja më e mirë në histori

TEL AVIV, 19 dhjetor /ATSH-DPA/ - Historiani izraelit Yuval Noah Harari, i njohur për best-sellerët e tij përfshirë "Sapiens, një histori e shkurtër e...

Dokumentet arkivore falas për studentët e Historisë

TIRANË, 28 tetor/ATSH/ Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkroi sot një marrëveshje bashkëpunimi me Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, përmes së cilës synohet...

Ferma e akuakulturës “Kronos” në Sarandë/ Financuar vit pas viti përmes...

  TIRANË, 18 gusht/ATSH/ Përgjatë vijës bregdetare, pranë ishullit Stillo e gjirit të Ftelias, prezantohet një tjetër histori e atyre shqiptarëve, shumicës dërmuese të këtij...

Harrojeni Liverpulin! ”Beatles”-at e filluan legjendën në Hamburg

Gjashtëdhjetë vjet më parë, në mbrëmjen e 17 gushtit 1960, pesë të rinj anglezë dolën në skenën e ''Indra Club''. HAMBURG, 17 gusht /ATSH-DPA/ -...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA