Ballina Etiketimet Hebre

Etiketim: hebre

GJERMANI – Komuniteti hebre: Pandemia ka përkeqësuar antisemitizmin

BERLIN, 26 janar /ATSH-DPA/ - Drejtuesit e komunitetit hebre deklaruan se pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar antisemitizmin në Gjermani. "Koronavirusi i ka bërë gjërat më...

Erdhi në Vlorë 6 vjeç, tashmë jeton në Izrael/ Rafo Jakoel,...

Vlorë, 19 mars/ATSH-Harilla Koçi/.-“Kemi punuar me përkushtim dhe puna na është vlerësuar nga pushteti i kohës. Kam punuar jo duke e konsideruar pronën e...

FRANCË – Përdhosen disa varre hebreje

BAJON, 7 janar /ATSH-AFP/ - Dhjetë varre izraelite të Bajones, në jugperëndim të Francës, janë përdhosur gjatë fundjavës, theksoi sot drejtuesja e komunitetit izraelit...

PARIS – Macron: Kush sulmon varret e hebrenjve, nuk është i...

PARIS, 4 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Hebrenjtë janë pranë nesh dhe kanë kontribut të shkëlqyer për Francën dhe me këtë dua të them se kush...

REPUBLIKA ÇEKE – Bashkia i kthen komunitetit hebraik kalldrëmet me relike...

PRAGË, 19 nëntor /ATSH-AFP/ Bashkia e Pragës është angazhuar t’i kthejë komunitetit hebraik të gjitha kalldrëmet e identifikuara si të ndërtuara me gurë varri...

IZRAEL – Netanyahu vlerëson deklaratën amerikane për vendbanimet

TEL AVIV, 19 nëntor /ATSH-ANSA/ - Është një ditë historike me një tjetër sukses të madh për shtetin e Izraelit, një sukses për të...

BOSNJE – Hebrenj dhe myslimanë kremtojnë festën 200-vjeçare hebraike

SARAJEVË, 8 nëntor /ATSH-AFP/ - Historia është 200-vjeçare dhe e panjohur në Sarajevë. Sipas saj, në vitin 1819, myslimanët u ngritën kundër një guvernatori osman,...

Sulmi në Gjermani, Cakaj: Shqipëria, solidaritet me komunitetin hebre

TIRANË, 10 Tetor /ATSH/ - Shqipëria qëndron në solidaritet me komunitetin hebre dhe gjithmonë do të angazhohet kundër të gjitha llojeve të antisemitizmit Ministri në...

BRATISLAVË – Kneissl: Antisemitizmi jo vetëm problem hebre

BRATISLAVË, 6 shkurt /APA / - Ministrja e Jashtme austriake, Karin Kneissl (e partisë së djathtë Freedom Party, FP) theksoi se antisemitizmi nuk është...

BERLIN – Merkel: Antisemitizmi fenomen shqetësues për të gjithë

BERLIN, 9 nëntor  /ATSH-ANSA/ - Pas Luftës së Dytë Botërore ndarja me racizmin dhe antisemitizmin ishin themelore, por racizmi, antisemitizmi dhe paragjykimet nuk mbijnë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA