Ballina Etiketimet Gjumi

Etiketim: gjumi

Gjumi me kokën anash shton rrudhat e fytyrës

LONDËR, 7 janar /ATSH/ - Gjumi është sigurisht një nga kozmetikat më të mira për lëkurën, ne e dimë, por gjumi në mënyrë të...

Përdorimi i tepërt i sheqerit ju prish gjumin

TIRANË, 18 janar /ATSH/- Shumë prej nesh duan ta mbyllin mbrëmjen duke ngrënë diçka të ëmbël, por kjo mund të shkaktojë një natë jo...

Mungesa e gjumit ka efekte në shikim

TIRANË, 29 tetor /ATSH/ - Gjumi konsiderohet shumë i rëndësishëm për rigjenerimin e qelizave të trurit, qetësimin e trupit dhe shëndetin e syve. Studiuesit...

Molla, fruti “magjik” i shëndetit para gjumit

TIRANË, 16 gusht /ATSH/ - Një ndër këshillat parësore për një gjumë të mirë është të mos konsumoni ushqim para se të shtriheni. Por...

Gjumi cilësor ndikon në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike

TIRANË, 15 gusht /ATSH/ - Gjatë natës trupi juaj djeg midis 300 dhe 400 kalori. Kjo pothuajse është e barabartë me sasinë e energjisë...

Gjumi i tepërt ju rrezikon nga disa sëmundje

TIRANË, 2 gusht /ATSH/ - Ajo që shumica e njerëzve dinë dhe lexojnë është se mosplotësimi i orëve të gjumit shkakton një sërë problemesh...

Ushqim para apo pas fjetjes, ekspertët tregojnë çfarë duhet të zgjidhni

TIRANË, 30 korrik /ATSH/ - Shpeshherë kemi dëgjuar teksa thuhet se të hamë para se të flemë është e dëmshme për shëndetin. Ndërsa ekspertët...

MJEKËSI – Gjumi është 450 milionë vjeç

STANFORD, 15 korrik /ATSH-ANSA/ - Gjumi është 450 milionë vjeç. Rrugët e trurit që e kontrollojnë datojnë që në atë kohë. ''Ato janë zbuluar tek peshqit...

Gjumi me televizorin ndezur dhe drita dëmton metabolizmin

TIRANË, 14 qershor /ATSH/ - Qëndrimi deri vonë përpara televizorit apo drita që lini ndezur për t’u ndjerë më të sigurt gjatë gjumit mund...

Këshilla për të luftuar pagjumësinë

TIRANË, 11 dhjetor/ATSH/- Pagjumësia është një prej patologjive, të cilat prekin të gjithë në një moment të caktuar, ndonëse disa preken me gjatë, e...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA