Ballina Etiketimet Gjenocid

Etiketim: gjenocid

BERLIN – Maas: Srebrenica nuk duhet të përsëritet

BERLIN, 11 korrik /ATSH-DPA/ - Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas paralajmëroi sot  se një masakër si ajo në Srebrenicës, në Bosnje, 25 vjet...

BOSNJE – Përkujtohet 25-vjetori i gjenocidit të Srebrenicës

SREBRENICË, 11 korrik /ATSH-AFP/ - Myslimanët e Bosnjes kujtojnë sot gjenocidin e Srebrenicës 25 vjet më parë, krimi më i madh në tokën europiane...

HOLANDË – Qeveria kërkon falje për viktimat e Holokaustit

HAGË, 26 janar /ATSH-AFP/ - Kryeministri holandez kërkoi sot falje në emër të qeverisë për persekutimin e hebrenjve në Holandë gjatë Luftës së Dytë...

TURQI – Erdogan: Njohja e gjenocidit armen nga SHBA-ja nuk ka...

ANKARA, 30 tetor /ATSH-AFP/ - Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi sot se njohja e gjenocidit armen nga Dhoma amerikane e Përfaqësuesve nuk kishte...

ARMENI – Erevani përshëndet njohjen nga SHBA të gjenocidit armen

EREVAN, 30 tetor /ATSH-AFP/ - Armenia falenderoi sot SHBA-në për votimin historik të Dhomës së Përfaqësuesve, që pranoi zyrtarisht gjenocidin armen. Një rezolutë e pazakontë...

TURQI – Ankaraja thërret ambasadorin amerikan për gjenocidin armen

STAMBOLL, 30 tetor /ATSH-AA/ - Ambasadori i SHBA-së në Ankara, David Satterfield është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme në lidhje me projektligjin...

KAMBOXHIA – Gjykata njeh gjenocidin e khmerëve të kuq

PNOM PEN, 16 nëntor /ATSH-AFP/ - Një gjykatë ndërkombëtare, e mbështetur nga OKB-ja, gjykoi për herë të parë sot se spastrimet e bëra mes...

HAGË – Mladiç apelon dënimin e tij për krime lufte dhe...

HAGË, 22 mars /ATSH-AFP/ - Ish-shefi ushtarak i serbëve të Bosnjes, Ratko Mladiç, apeloi sot dënimin e tij me burgim të përjetshëm për gjenocid,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA