Ballina Etiketimet Fizike

Etiketim: fizike

Çfarë lloj urie keni? Zbuloni tuajën!

LONDËR, 25 tetor /ATSH/ - Jo të gjitha ndjenjat e urisë janë të njëjta. Sipas Lauryn Lax, specialiste e mjekësisë funksionale dhe nutricioniste, ekzistojnë shtatë...

FOKUS – Sekrete për t’u ndjerë mirë

ROMË, 15 qershor /ATSH/ - Ndoshta nuk e keni menduar kurrë, por trupi i njeriut komunikon me ne çdo ditë duke na bërë të...

STOKHOLM – Penrose, Genzel dhe Ghez fitojnë çmimin Nobel në Fizikë

STOKHOLM, 6 tetor /ATSH-DPA/ - Zbulimet rreth një prej fenomeneve më ekzotike në univers, vrimës së zezë, fituan çmimin Nobel të këtij viti në...

FOKUS – Vrima e zezë dhe infiniti i vogël në listë...

STOKHOLM, 6 tetor /ATSH-AFP/ - Sekretet e kozmosit apo fizika kuantike të infinitit të vogël? Sezoni i Nobelit hapet sot me çmimin e fizikës, pas...

SHËNDETËSI – Ushtrimet fizike rrisin imunitetin e trupit edhe te të...

ROMË, 8 qershor /ATSH-ANSA/ - Ushtrimet, qofshin të pa sforcuara, janë të mira për trupin e të gjithëve, sidomos për të moshuarit, pasi zvogëlon...

RTSH Shkollë, transmetohen leksionet e fizikës për klasat VI-XII

  TIRANË, 23 mars/ATSH/ RTSH Shkollë transmetoi sot leksionet e fizikës për nxënësit e klasave të gjashta deri në të dymbëdhjetën. Ministrja e Arsimit, Sportit dhe...

STOKHOLM – Peebles, Mayor dhe Queloz marrin çmimin Nobel në Fizikë

STOKHOLM, 8 tetor /ATSH-AFP-ANSA/ - Çmimi Nobel në Fizikë iu dha sot kozmologut kanadezo-amerikan, James Peebles dhe planetologëve zviceranë, Michel Mayor dhe Didier Queloz. ''Ky...

FIZIKË – Teletransportimi i mundëson atomeve të komunikojnë në distancë

UASHINGTON, 9 qershor /ATSH-ANSA/ -   Realizohet në laborator teletransportimi i informacioneve mes dy atomesh në distancë me njëri tjetrin dhe ky rezultat mundëson që...

FIZIKË – Krijohet një kompjuter që parashikon 16 të ardhme

SINGAPOR, 20 prill /ATSH-ANSA/ - Një superkompjuter kuantik në gjendje të simulojë njëkohësisht të gjitha mundësitë e evoluimit të një procesi fizik dhe të...

FIZIKË – Kryhet hapi i parë drejt mjeteve hapësinore super të...

KALIFORNI, 8 prill /ATSH-ANSA/ - Është ende një teori, por mund të jetë hapi i parë drejt mjeteve hapësinore super të shpejta të së...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA