Ballina Etiketimet Fda

Etiketim: fda

COVID-19 – FDA jep miratimin për vaksinën ”Moderna”

NJU JORK, 19 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Dritë jeshile nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për vaksinën ''Moderna'' kundër Covid-19. ''Kjo do të thotë...

FDA autorizon testin më të saktë të antitrupave COVID-19

NJU JORK, 26 nëntor /ATSH-DPA/ - Administrata amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA), autorizoi sot një test të ri të antitrupave COVID-19, që mat...

FDA autorizon përdorimin e antitrupave sintetikë kundër Covid-19 të ”Regeneron”

UASHINGTON, 22 nëntor /ATSH-AFP/ - Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dha autorizimin emergjent për trajtimin me antitrupa sintetikë kundër Covid-19 nga kompania...

”Pfizer” dhe BioNTech kërkojnë miratim urgjent të vaksinës Covid-19 që në...

UASHINGTON, 22 nëntor /ATSH/-  Disa ditë pasi njoftuan një normë efikasiteti prej 95% për vaksinën e tyre COVID-19, kompanitë ''Pfizer'' dhe BioNTech shtyjnë burokracinë...

FDA autorizon ilaçin e ri kundër Alzheimer

UASHINGTON, 6 nëntor /ATSH-AFP/ - Një komitet ekspertësh amerikanë do të votojë sot për t'i rekomanduar ose jo Agjencisë Amerikane për Ilaçet (FDA) autorizimin...

SHBA – FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

UASHINGTON, 22 tetor /ATSH-AFP/ - Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha sot autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me...

COVID-19 – SHBA-ja anulon autorizimin e përdorimit të klorokinës dhe hidroksiklorokinës

UASHINGTON, 15 qershor /ATSH-AFP/ - Zyrtarët amerikanë të Shëndetësisë tërhoqën sot autorizimin për përdorim emergjent të dy trajtimeve antiCOVID-19, klorokinës dhe hidroksiklorokinës. "Nuk është më...

SHBA – FDA autorizon përdorimin e ilaçeve kundër malaries për të...

NJU JORK, 30 mars /ATSH/ - Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), lëshoi një autorizim të kufizuar për përdorimin e dy ilaçeve kundër...

MJEKËSI – Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit

UASHINGTON, 24 tetor /ATSH-ANSA/- Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit. Kompania amerikane ''Biogen'' do të kërkojë nga FDA (enti rregullator amerikan mbi ilaçet) lejen...

MJEKËSI – Xofluza shëron gripin për një ditë

ROMË, 13 nëntor /ATSH/ - Ai quhet Xofluza, është prodhuar nga kompania farmaceutike zvicerane ''Roche'' dhe duhet të jetë ilaçi i parë dhe i...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA