Ballina Etiketimet Egjipt

Etiketim: Egjipt

Egjipti, Italia dhe SHBA vendet më të prekura nga rrjedhja e...

UASHINGTON, 14 prill /ATSH-ANSA/ - Egjipti, Italia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendet me numrin më të lartë të përdoruesve të prekur...

Zbulohet qyteti më i madh antik i Egjiptit

KAJRO, 8 prill /ATSH-AFP/ - Një mision arkeologjik egjiptian ka zbuluar qytetin më të madh antik në Egjipt, pranë Luxor, njoftoi ish-ministri egjiptian i...

A keni parë ndonjëherë paradë… mumiesh?

TIRANË, 30 mars /ATSH/ - Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve të Egjiptit njoftoi se parada e shumëpritur për transportimin e 22 mumieve mbretërore nga...

TURQI – Çavushoglu: Kemi filluar kontakte të nivelit diplomatik me Egjiptin

ANKARA, 12 mars /ATSH-AA/ - Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushoglu bëri të ditur se vendi i tij dhe Egjipti kanë filluar...

JERUZALEM – Marrëveshje Izrael-Egjipt për ndërtimin e një gazjellësi

JERUZALEM, 22 shkurt /ATSH-AFP/ - Izraeli dhe Egjipti ranë dakord për ndërtimin e një gazsjellësi të ri mes zonës të Leviathan, në Mesdheun Lindor...

Zbulohet birraria më e vjetër në botë

KAJRO, 15 shkurt /ATSH-ANSA/ - Arkeologët amerikanë dhe egjiptianë kanë zbuluar atë që mund të jetë birraria më e vjetër e njohur dhe një...

Një nekropol i paçmuar zbulohet në Egjipt

KAJRO, 17 janar /ATSH-DPA/ - Një nekropol i madh pranë Kajros është provuar të jetë i pasur me zbulime arkeologjike, njoftuan shkencëtarët egjiptianë. ''Zbulimet u...

Në një kuti purosh nuk mund të gjesh vetëm të tilla

LONDËR, 19 dhjetor /ATSH-DPA/ - Një relike e zhdukur 5 000-vjeçare egjiptiane, u  gjet në një kuti purosh në qytetin skocez të Aberdinit. Artefakti, një...

Zbulohen më shumë se 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë

KAJRO, 14 nëntor /ATSH-AFP/- Në Egjipt u zbuluan sot rreth 100 sarkofagë mbi 2 000-vjeçarë në gjendje të përsosur në nekropolin e Saqqara-s në...

GREQI – Mitsotakis: Mesdheu mund të bëhet një det që bashkon...

ATHINË, 11 nëntor /ATSH-AFP/ - Mesdheu mund të bëhet një det që bashkon popujt, në vend që t'i ndajë ata, tha sot kryeministri grek...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA