Ballina Etiketimet Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave

Etiketim: Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave

FOTO/ Shqiptarët e Rumanisë përmes fotografive dhe materialeve arkivore

TIRANË, 20 maj /ATSH/ - “Atdheu në numrin shumës. Shqiptarët e Rumanisë, emigrantë, jo të huaj” është ekspozita e radhës nga Drejtoria e Përgjithshme...

FOTO/ Shkodër, ekspozitë me dorëshkrimet e A’t Frangjisk Anton Santorit

TIRANË, 30 mars /ATSH/ - Sot në Bibliotekën e Kishës Franceskane, Shkodër Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave prezantoi ekspozitën me dorëshkrimet e A’t Frangjisk...

FOTO/ Dita e Verës, çelet ekspozita për Normalen e Elbasanit

TIRANË, 14 mars /ATSH/ - Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave çeli sot në qytetin e Elbasanit ekspozitën dokumentare dhe fotografike “Shkolla Normale e Elbasanit”...

FOTO/ Arkivat, mbështetje studimeve albanologjike

TIRANË, 4 shkurt /ATSH/ - Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Instituti i Historisë nënshkruan sot marrëveshjen, që mundëson nxitjen e studimeve në fushën...
video

FOTO/ Rrugëtimi i Ismail Qemalit përmes objekteve vetjake për publikun në...

TIRANË, 28 janar /ATSH /- Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar çelën sot për publikun ekspozitën dokumentare dhe fotografike...

FOTO/ Përfundon procesi i deklasifikimit të 600 mijë dokumenteve sekrete në...

TIRANË, 23 janar /ATSH/ - Në Drejtorinë e Përgjithshme e Arkivave ka përfunduar tërësisht procesi masiv i deklasifikimit të dokumenteve që kanë qenë sekret...

FOTO/ Arkivat, prezantohet Laboratori Qendror i Restaurimit

TIRANË, 17 dhjetor /ATSH/ - Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave prezantoi sot Laboratorin e ri Qendror të Restaurimit si strukturë e re ku do...

FOTO/ Kodiku i Purpurt i Beratit ose “Kujtesa e Botës”

TIRANË,16 tetor /ATSH/ - Teksa sot, më 16 tetor 2018, Shqipëria kujton 60 vjetorin e anëtarësimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim,...

Gazeta “Opinga” dhe jehona e saj në kryeqytetin francez

TIRANË,10 gusht /ATSH/ - Në gjuhën shqipe shprehja "opingë" ka kuptimin përbuzës "i varfër, i skamur". Mirëpo, si për të kundërshtuar këtë nivel të...

Viti Mbarëkombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, bashkëpunim mes arkivave të Shqipërisë e...

TIRANE,2 Maj /ATSH/ - Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia e Arkivave të Kosovës, po vijojnë bashkëpunimin e tyre, me qëllim unifikimin e...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA