Ballina Etiketimet Diabeti

Etiketim: diabeti

Humbni 2-3 kg peshë pasi përgjysmoni rrezikun e diabetit

LONDËR, 25 nëntor /ATSH -ANSA/ - Një studim i paprecedentë tregon se njerëzit me rrezik të lartë të diabetit mjafton të humbasin 2-3 kilogramë...

MJEKËSI – Larja e dhëmbëve zvogëlon rrezikun nga diabeti

ROMË, 6 mars  /ATSH-ANSA/ - Larja e dhëmbëve tre herë në ditë zvogëlon rrezikun e diabetit, ndërsa sëmundjet e gojës siç janë periodontiti ose...

Mbi 346 mijë fisha diabeti falas për fëmijët dhe të rinjtë...

TIRANË, 14 nëntor /ATSH/ Gjatë periudhës janar-tetor, 78.527 pacientë me diabet kanë përfituar falas nga skema e barnave të rimbursueshme. Lajmin e ka bërë të...

Sot, Dita Botërore e Diabetit

TIRANË, 14 nëntor/ATSH/14 Nëntori njihet ndryshe si dita botërore e diabetit.  Në 14 nëntor, në Ditën Botërore të Diabetit, të gjitha komunitetet mjekësore dhe shoqatat...

FOTOGALERI/ Dita Botërore, Manastirliu: Shqipëria financon 100% terapinë e mjekimit për...

TIRANË, 14 nëntor/ATSH/ Vetëm gjatë këtij viti nga kontrolli mjekësor bazë, 8,6% e 411 mijë qytetarëve që e kanë kryer checkup-in, kanë rezultuar me...

Diabeti, disa këshilla si ta mbajmë nën kontroll gjatë verës

TIRANË, 14 gusht /ATSH/ - Kujdesi ndaj temperaturave të larta në verë është një këshillë që vlen për të gjithë, por në rastin e...

MJEKËSI – Pankreasi artificial tashmë realitet

LONDËR, 31 mars /ATSH-ANSA/ - Pankreasi artificial, në sajë të përparimeve shkencore dhe prototipeve të reja të zhvilluara kohët e fundit, është një ëndërr...

Studim, nëse shmangni mëngjesin rrezikoheni nga diabeti

TIRANË, 28 dhjetor /ATSH/ - Mëngjesi është përshkruar si vakti më i rëndësishëm i ditës dhe, sipas ekspertëve, nëse e shmangni mund të rrezikoheni...

Këshillat e mjekut: Diabeti, këshilla për ta mbajtur nën kontroll

TIRANË, 19 dhjetor /ATSH A.ALLA/ - Diabeti është një sëmundje kronike, që ndodh kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose kur trupi nuk...

Dieta dhe aktiviteti fizik, dy hallkat kryesore në trajtimin e diabetit

TIRANË, 16 dhjetor /ATSH A.ALLA/ - Diabeti është një sëmundje kronike, që ndodh kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose kur trupi nuk...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA